Конспект розвитку мови у другій молодшій групі. Казковий театр

Цілі:

1. Формувати вміння вслухатися у мову, домовляти слова та словосполучення.

2. Уточнювати, розширювати та узагальнювати уявлення дітей про іграшки.

3. Виховувати дбайливе ставлення до іграшок, розвивати емоційну чуйність дитини.

Стукіт у двері, заходить Машенька.

Машенька: Добрий день. Мене звуть Машенька. Я вам принесла гарну коробку.

Вихователь : Привіт, Машенька! Дякую! А де твоя коробка?

Машенькашепче на вухо вихователю.

Вихователь : Що? Ти її сховала? А де? Нам треба його знайти?

Вихователь (Звертається до дітей): Хлопці, хочете знайти коробку?

Діти : Так!

Вихователь : Тоді давайте її пошукаємо А ти, Машенько, проходь до нас у гості.

Вихователь з дітьми знаходить коробку.

Вихователь : Подивіться, яка красива коробка А тут написано «Дітям, які люблять та бережуть свої іграшки. (Підпис) Машенька».

Вихователь : Дякую тобі Машенька!

Машенька : Як ви думаєте, що в ній?

Діти пропонують свої варіанти.

Машенька: Можете подивитися, що у ній.

Вихователь : Зараз відкрию коробку і дістану те, що лежить у ній Хочете побачити? Тоді сідайте зручніше на килим.

Вихователь : У коробці наші улюблені іграшки! (Показує першу іграшку) Хто це?

Діти : Ведмедик.

Вихователь : Вам подобається ця іграшка?

Діти : Так!

Вихователь : Подивіться, що є у Ведмедика?

Діти : Очі, вуха, лапи.

Вихователь : А ви знаєте вірш про ведмедика?

Діти розповідають вірші «Ведмедик клишоногий», «Впустили Ведмедика на підлогу»

Вихователь : Як ви думаєте, якби нашому Ведмедику і в правду відірвали лапу, він би посміхався?

Діти : Ні.

Вихователь : Звісно! Він би образився. А трапляється, що ви ображаєтесь?

Діти : Так

Вихователь : Покажіть як ви ображаєтеся

Діти показують як вони ображаються

Вихователь : Але ми не ображатимемо Мишку?

Діти : Ні.

Вихователь : Подивіться, Мишко посміхнувся нам! Давайте усміхнемося йому у відповідь.

Діти посміхаються Мишкові.

Ведмедик: Я люблю грати в гру «Ведмедик лісом гуляв » .Хочете зі мною пограти?

Діти : Так!

Гра «Ведмедик лісом гуляв»

Вихователь (садить Ведмедика): Сідай, Мишко, відпочинь.

Вихователь : Цікаво, які ще є іграшки в цій коробці

Вихователь показує другу іграшку.

Вихователь : Хто це?

Діти : Зайчик!

Вихователь : А що є у зайчика?

Діти : Довгі вуха, короткий хвіст, пухнаста вовна.

Вихователь : А про зайчик знаєте вірш?

Діти розповідають вірші «Зайчика покинула господиня».

Вихователь : Ой, як не добре вчинила його господиня Він, мабуть, зовсім замерз під дощем. Покажіть, як зайчик сидів мокрий під дощем.

Діти показують.

Вихователь : Хочете розвеселити зайчика?

Діти : Так!

Вихователь : Давайте ми зараз все перетворимося на зайців і пограємося

Гра «Зайчик сіренький сидить»

Зайчик сіренький сидить і вухами ворушить.

Ось так, ось так він ворушить.

Зайчику холодно сидіти, потрібно лапки погріти.

Отак, ось так треба лапки погріти.

Зайчику холодно стояти, потрібно ніжки погріти.

Стрибок стрибок, стрибок стрибок, потрібно ніжки погріти.

Вихователь : Ушки Зайке погріли?

Діти : Так

Вихователь : Лапки Зайчика погріли?

Діти : Так

Вихователь : Зайчик посміхнувся! Давайте пообіцяємо йому, що не кинемо його і будемо з ним дружити і грати.

Вихователь (Всаджує Зайчика поруч з Мишком): Сідай Зайка поруч з Мишком.

Звучить аудіозапис крику півня.

Вихователь : Хто це?

Діти : Півник.

Вихователь : А давайте похвалимо півня

Діти : У тебе золотий гребінець Оливка бородушка. У тебе гарний різнокольоровий хвіст. Ти маєш ноги, а на ногах шпори.

Вихователь : Хто нам розповість потішку про півника?

Вихователь : У своїй родині півень – тато Хто мама?

Діти : Курка.

Вихователь : А дітки?

Діти : Курчата.

Вихователь : Давайте я буду мамою-куркою, а ви будите моїми дітками-курчатами

Логоритміка «Куриця з курчатами»

Вийшла курочка гуляти

Свіжої трави пощипати,

А за нею хлопці – жовті курчатки.

До – до – до, до – до – до

Не йдіть далеко.

Лапками гребіть, зернятка шукайте

З'їли товстого жука, дощового хробака,

Випили води повне коритце.

Куди – куди? Куди – куди?

Ну – ка, ну – ка все сюди!

Ну – як до мами під крило!

Куди – куди вас понесло?

Вихователь : Пообіцяємо півня, що будемо його любити і берегти?

Діти : Так

Вихователь : Сідай півник поруч з іншими іграшками

Вихователь : А ось ще одна іграшка!

Діти : Літак

Вихователь : Зовсім, як справжній Він має (показую, діти називають) крила, ніс, колеса.

А ви знаєте, хто керує літаком? (Відповіді дітей). Літаком керує пілот.

А як називаються колеса біля літака? (Відповіді дітей). Колеса літака називаються шасі.

Вихователь : А хочете політати як літаки?

Діти : Так

Фізмитка «Руки ставимо ми в розліт»

Руки ставимо ми в розліт,

Вийшов літак.

Літак збудуємо самі

Понесемося над лісами.

Понесемося над лісами

А потім повернемось до мами.

Вихователь : А хто ще сховався у коробці?

Діти : Слон.

Вихователь : Він зовсім не схожий на інших іграшок-звірят Подивіться, які у нього вуха. Великі чи маленькі? А як називають ніс у слона?

Діти : Хобот.

Вихователь : А тепер я хочу вам вірш прочитати Бажаєте?

Діти : Так

Врятувати час, заснув бичок,

Ліг у коробку на бочок.

Сонний Ведмедик ліг у ліжко,

Лише слон не хоче спати.

Головою киває він –

Він слонихі шле уклін.

Вихователь : Покажіть слонику як потрібно спати

Діти показують, як треба спати.

Вихователь : Правильно, руки під щічку, вічка закриті

Вихователь укладає іграшки назад у коробку.

Вихователь : Наші іграшки трошки втомилися Нехай вони поспять трохи в коробці, а потім ми гратимемо з ними. А ви запам'ятали які іграшки лежать у цій коробці?

Діти : Ведмедик, Зайчик, Півник, Літак, Слон.

Вихователь : Іграшкам дуже подобається грати з вами, якщо ви їх не ображаєте, не кидаєте і не забуваєте А як ви будете поводитися з іграшками?

Діти відповідають питанням.

Вихователь : А тепер скажемо наші чарівні слова, як ми дружно гратимемо

Будемо дружно ми грати,

Нікого не ображати.

Машенька: Я вірю, що ви будете любити іграшки і дбайливо грати з ними. Я хочу подарувати вам свої іграшки.

Заняття з розвитку мови у другій молодшій групі
«Наші улюблені іграшки»

Цілі:

1. Формувати вміння вслухатися у мову, домовляти слова та словосполучення.

2. Уточнювати, розширювати та узагальнювати уявлення дітей про іграшки.

3. Виховувати дбайливе ставлення до іграшок, розвивати емоційну чуйність дитини.

Стукіт у двері, заходить Машенька.

Машенька: Добрий день. Мене звуть Машенька. Я вам принесла гарну коробку.

Вихователь : Привіт, Машенька! Дякую! А де твоя коробка?

Машенькашепче на вухо вихователю.

Вихователь : Що? Ти її сховала? А де? Нам треба його знайти?

Вихователь (Звертається до дітей): Хлопці, хочете знайти коробку?

Діти : Так!

Вихователь : Тоді давайте її пошукаємо А ти, Машенько, проходь до нас у гості.

Вихователь з дітьми знаходить коробку.

Вихователь : Подивіться, яка красива коробка А тут написано «Дітям, які люблять та бережуть свої іграшки. (Підпис) Машенька».

Вихователь : Дякую тобі Машенька!

Машенька : Як ви думаєте, що в ній?

Діти пропонують свої варіанти.

Машенька: Можете подивитися, що у ній.

Вихователь : Зараз відкрию коробку і дістану те, що лежить у ній Хочете побачити? Тоді сідайте зручніше на килим.

Вихователь : У коробці наші улюблені іграшки! (Показує першу іграшку) Хто це?

Діти : Ведмедик.

Вихователь : Вам подобається ця іграшка?

Діти : Так!

Вихователь : Подивіться, що є у Ведмедика?

Діти : Очі, вуха, лапи.

Вихователь : А ви знаєте вірш про ведмедика?

Діти розповідають вірші «Ведмедик клишоногий», «Впустили Ведмедика на підлогу»

Вихователь : Як ви думаєте, якби нашому Ведмедику і в правду відірвали лапу, він би посміхався?

Діти : Ні.

Вихователь : Звісно! Він би образився. А трапляється, що ви ображаєтесь?

Діти : Так

Вихователь : Покажіть як ви ображаєтеся

Діти показують як вони ображаються

Вихователь : Але ми не ображатимемо Мишку?

Діти : Ні.

Вихователь : Подивіться, Мишко посміхнувся нам! Давайте усміхнемося йому у відповідь.

Діти посміхаються Мишкові.

Ведмедик: Я люблю грати в гру «Ведмедик лісом гуляв» .Хочете зі мною пограти?

Діти : Так!

Гра «Ведмедик лісом гуляв»

Ведмедик:

Ведмедик лісом гуляв

Ведмедик діток усе шукав

Довго, довго він шукав

Сів на стільчик, задрімав

Дітки тихо-тихо встали

І до Мишутки підбігли.

Діти:

Ведмедик - Мишенька вставай!

Дітлахів наздоганяй!

Вихователь ( садить Ведмедика ): Сідай, Мишко, відпочинь.

Вихователь : Цікаво, які ще є іграшки в цій коробці

Вихователь показує другу іграшку.

Вихователь : Хто це?

Діти : Зайчик!

Вихователь : А що є у зайчика?

Діти : Довгі вуха, короткий хвіст, пухнаста вовна.

Вихователь : А про зайчик знаєте вірш?

Діти розповідають вірші «Зайчика покинула господиня».

Вихователь : Ой, як не добре вчинила його господиня Він, мабуть, зовсім замерз під дощем. Покажіть, як зайчик сидів мокрий під дощем.

Діти показують.

Вихователь : Хочете розвеселити зайчика?

Діти : Так!

Вихователь : Давайте ми зараз все перетворимося на зайців і пограємося

Гра «Зайчик сіренький сидить»

Зайчик сіренький сидить і вухами ворушить.

Ось так, ось так він ворушить.

Зайчику холодно сидіти, потрібно лапки погріти.

Отак, ось так треба лапки погріти.

Зайчику холодно стояти, потрібно ніжки погріти.

Стрибок стрибок, стрибок стрибок, потрібно ніжки погріти.

Вихователь : Ушки Зайке погріли?

Діти : Так

Вихователь : Лапки Зайчика погріли?

Діти : Так

Вихователь : Зайчик посміхнувся! Давайте пообіцяємо йому, що не кинемо його і будемо з ним дружити і грати.

Вихователь (Всаджує Зайчика поруч з Мишком): Сідай Зайка поруч з Мишком.

Звучить аудіозапис крику півня.

Вихователь : Хто це?

Діти : Півник.

Вихователь : А давайте похвалимо півня

Діти : У тебе золотий гребінець Оливка бородушка. У тебе гарний різнокольоровий хвіст. Ти маєш ноги, а на ногах шпори.

Вихователь : Хто нам розповість потішку про півника?

Вихователь : У своїй родині півень – тато Хто мама?

Діти : Курка.

Вихователь : А дітки?

Діти : Курчата.

Вихователь : Давайте я буду мамою-куркою, а ви будите моїми дітками-курчатами

Логоритміка «Куриця з курчатами»

Вийшла курочка гуляти

Свіжої трави пощипати,

А за нею хлопці – жовті курчатки.

До – до – до, до – до – до

Не йдіть далеко.

Лапками гребіть, зернятка шукайте

З'їли товстого жука, дощового хробака,

Випили води повне коритце.

Куди – куди? Куди – куди?

Ну – ка, ну – ка все сюди!

Ну – як до мами під крило!

Куди – куди вас понесло?

Вихователь : Пообіцяємо півня, що будемо його любити і берегти?

Діти : Так

Вихователь : Сідай півник поруч з іншими іграшками

Вихователь : А ось ще одна іграшка!

Діти : Літак

Вихователь : Зовсім, як справжній Він має (показую, діти називають) крила, ніс, колеса.

А ви знаєте, хто керує літаком? (Відповіді дітей). Літаком керує пілот.

А як називаються колеса біля літака? (Відповіді дітей). Колеса літака називаються шасі.

Вихователь : А хочете політати як літаки?

Діти : Так

Фізмитка «Руки ставимо ми в розліт»

Руки ставимо ми в розліт,

Вийшов літак.

Літак збудуємо самі

Понесемося над лісами.

Понесемося над лісами

А потім повернемось до мами.

Вихователь : А хто ще сховався у коробці?

Діти : Слон.

Вихователь : Він зовсім не схожий на інших іграшок-звірят Подивіться, які у нього вуха. Великі чи маленькі? А як називають ніс у слона?

Діти : Хобот.

Вихователь : А тепер я хочу вам вірш прочитати Бажаєте?

Діти : Так

Врятувати час, заснув бичок,

Ліг у коробку на бочок.

Сонний Ведмедик ліг у ліжко,

Лише слон не хоче спати.

Головою киває він –

Він слонихі шле уклін.

Вихователь : Покажіть слонику як потрібно спати

Діти показують, як треба спати.

Вихователь : Правильно, руки під щічку, вічка закриті

Вихователь укладає іграшки назад у коробку.

Вихователь : Наші іграшки трошки втомилися Нехай вони поспять трохи в коробці, а потім ми гратимемо з ними. А ви запам'ятали які іграшки лежать у цій коробці?

Діти : Ведмедик, Зайчик, Півник, Літак, Слон.

Вихователь : Іграшкам дуже подобається грати з вами, якщо ви їх не ображаєте, не кидаєте і не забуваєте А як ви будете поводитися з іграшками?

Діти відповідають питанням.

Вихователь : А тепер скажемо наші чарівні слова, як ми дружно гратимемо

Будемо дружно ми грати,

Нікого не ображати.

Машенька: Я вірю, що ви будете любити іграшки і дбайливо грати з ними. Я хочу подарувати вам свої іграшки.

Кінець форми

Представлений конспект заняття з розвитку мови у 2 молодшій групі дозволяє реалізувати кілька освітніх та виховних цілей, а саме:

  1. Навчити складати простий словесний опис знайомих іграшок.
  2. Розвивати оповідальну промову, вміння використовувати прийменники.
  3. Додати до активного словника описові прикметники.
  4. Розвивати пізнавальні процеси, дрібну моторику.
  5. Вдосконалити комунікативні навички.

Методичні прийоми

У ході заняття використовуються такі методичні прийоми:

  • Послідовне формування алгоритму опису предметів
  • Організовані колективні мовні ігри
  • Іграшки, роздаткові картки
  • Сюрпризний момент

Матеріал

  • Петрушка
  • іграшкові звірі (заєць, білка, ведмідь, бобер)
  • картки для гри з прийменниками (із зображеннями тварин у лісі)
  • кошик
  • розрізні картинки (парні, з відзнаками) «Іграшки»

Хід заняття

Вступна частина

Звучить запис веселої танцювальної мелодії.
Педагог одягає іграшку-бібабо Петрушку на руку, потім читає вірш:

На гармошці хтось грає,
Усіх хлопців збирає?

Петрушка:

На гармошці я граю,
Усіх хлопців збираю.

Діти розсідаються місцями, вітаються з Петрушкою.

Гра: "Познайомимося!"

Вихователь пропонує дітям не просто привітати Петрушку, а зіграти з ним у веселу гру: Петрушка щось розповість про себе, а дитина, до якої він звертається – про себе.

Педагог каже: «Петрушка хоче познайомитися: дізнатися не лише ваше ім'я, а ще щось. Той, чиє ім'я він назве, зможе поговорити з нашим веселим гостем, відповісти на запитання.» Потім вихователь розігрує приклад діалогу (з Петрушкою та ще однією лялькою).

Петрушка: «Привіт, Олю! Мене звуть Петрушка, у мене світле волосся. А у тебе?"

Лялька Оля: «Привіт, Петрушка! Мене звуть Оля, у мене волосся темне».

Петрушка може ставити запитання про («На мені червона сорочка, а на тобі?»), улюблену страву («Я люблю макарони з сиром, а ти?») або казку «Моя улюблена книжка - про трьох поросят, а твоя?» , домашнього вихованця («У мене вдома живе хом'ячок, а в тебе?») .

Питання краще підготувати заздалегідь, до цього конспекту заняття включено лише кілька прикладів. Педагог повинен скласти питання, враховуючи інтереси, схильності своїх вихованців, то вони охочіше, повніше відповідатимуть на них.

Артикуляційна гімнастика

Педагог просить дітей показати Петрушці, яка допомагає гарно говорити. Усі виконують вправи, вивчені раніше. Можна використовувати будь-який комплекс, рекомендований ФГОС для цього віку. Якщо ви проводите відкрите заняттящодо розвитку мови у другій молодшій групі, то варто використовувати картки-підказки з малюнком-символом для кожної вправи.



Дихальна гімнастика

Вихователь: “А тепер Петрушка хоче пограти з повітряною кулькою. Надуємо для нього велику гарну кулю”.

Діти набирають багато повітря, а потім повільно видихають його, з різними свистячими та шиплячими звуками (С, З, ).

Усі заняття з розвитку мови у другій молодшій групі дитячого садкаповинні обов'язково включати обидва ці види гімнастики.

Гра «Підкажи мені!»

Педагог дістає червону повітряну кулю та червоний м'яч. Вона показує дітям одне із предметів, потім називає будь-яке його властивість (колір, розмір, вага, матеріал), кажучи: «Кулька - легкий, а м'яч – ……?». Діти повинні підібрати потрібне слово (важкий). Той, хто першим правильно назвав придатний прикметник, ловить кинутий йому м'яч, а потім повертає його дорослому. Потім вихователь кидає м'ячик тій дитині, яка відповідає наступне запитання: «Кулька - великий, а м'яч – ….?».

Гра «Потримай та передай»

Вихователь бере в руки кулю, називає одну з його властивостей, які щойно були перераховані. Потім передає кульку найближчому до неї дитині, пропонуючи сказати про кульку ще щось, відповісти на запитання «Яка вона?». Кулька діти передають по колу, перераховуючи його характеристики. Потім гра повторюється із м'ячем. Саме в динамічних іграх розвиток промови у дитячому садку проходить найбільш успішно.

Фізмінка "Як же ми грали!"

Як же - як ми грали?
Кульку разом надували, (зображаємо надування кульки)
На скакалці поскакали (стрибки на місці)
Будинок із кубиків зібрали, (присідаємо – піднімаємось)
Покружляли як дзиґа, (крутимося на місці)
А тепер і ніч прийшла! (Всі заплющуються)

Гра «Хто ж сховався у лісі?»

Перед педагогом на столі стоять іграшкові звірі. Серед них може бути і лісова пташка, добре знайома дітям. Одна дитина виходить до столу, стає до іграшок спиною. Дорослий показує одну фігурку і просить дітей по черзі сказати:

Який у неї хвостик?
Які у звірятка вушка?
Де вона живе?
Що любить їсти?

Діти відповідають на запитання по черзі. Дитина біля столу чує опис іграшки, намагається її вгадати. Якщо він упорався, то звір «тікає до лісу», якщо ні – залишається на столі.

Якщо заняття з розвитку мови проводиться у 2 молодшій групі, то важливо підібрати пари тварин одного кольору (лисиця-білка, ведмідь-бобер, заєць-вовк). Діти повинні мати можливість орієнтуватися не лише на колір іграшки, відгадуючи персонажа.

Гра «Хто де сховався?»

Вихователь роздає дітям картки, на яких зображено звірів у лісі. Педагог просить кожну дитину назвати те місце, де сховався його звір, використовуючи спеціальні слова-помічники: в, під, над, між, за, перед, у, навколо, поруч.

Гра «Іграшковий магазин»

Педагог каже дітям: «А тепер ми з вами вирушаємо до іграшкового магазину. Поїдемо паровозиком: усі встають у коло, один за одним. Педагог читає вірш, діти повторюють звуконаслідування:

Їде-їде паровоз: оз-оз, оз-оз.
Усі вагончики біжать: ут-ут, ут-ут.
Проїжджаємо потічок: ек-ек, ек-ек.
Пробіг бурундучок: чок-чок, чок-чок.
Прольоту раптом сова: вааааа, вааааа.
Ось уже і наш вокзал: ал-ал, ал-ал.

Всі знову розсідають по своїх місцях, гра продовжується. Педагог каже, що всі приїхали до іграшкового магазину, де треба обрати подарунки для Петрушки. Вона каже: «Давайте знайдемо тут іграшки і навряд чи покладемо їх у цей кошик». Кошик передають по колу, діти перераховують назви іграшок. Далі вихователь пропонує відправити в кошик апельсин чи огірок, молоток чи чоботи, підводячи дітей до необхідності відокремити «іграшки» від «не іграшок».

Поточна сторінка: 1 (загалом у книги 9 сторінок) [доступний уривок для читання: 7 сторінок]

Шрифт:

100% +

Валентина Вікторівна Гербова

Заняття з розвитку мови у другій молодшій групі дитсадка. Плани занять

Успішна реалізація програмних завдань залежить від ряду факторів і, насамперед, від способу життя дошкільного закладу, тієї атмосфери, в якій виховується дитина, від спеціально заданого, продуманого середовища.

Ефективність виховання та навчання досягається шляхом копіткої праці педагогів, які безпосередньо працюють з дітьми, та всіх співробітників дошкільного закладу, які спілкуються з дошкільнятами протягом дня.

Система роботи з навчання дітей рідної мови, ознайомлення їх з художньою літературою представлена ​​в роботах В. В. Гербової «Розвиток мови в дитячому садку», «Залучення дітей до художньої літератури» (М.: Мозаїка-Синтез, 2005).

Посібник «Заняття з розвитку мови у другій молодшій групі дитячого садка», написаний у рамках «Програми виховання та навчання в дитячому садку» під редакцією М. А. Васильєвої, В. В. Гербової, Т. С. Комарової, доповнює рекомендації щодо найважливішого напряму педагогічної діяльності – цілеспрямованого та планомірного навчання дошкільнят на заняттях. Практичне призначення книги – дати вихователям зразкові орієнтири з планування занять (визначення тем і цілей навчання, способів реалізації).

Особливості розвитку мовлення дітей четвертого року життя

На четвертому році життя особлива увага приділяється формування потреби висловлюватися самостійно.

Малята говорять з метою щось повідомити, пояснити, попросити, а також супроводжують ігрові дії. Їх повідомлення та пояснення на третину складаються зі складних пропозицій, що дозволяє вдосконалювати синтаксичну сторону мовлення дітей.

До трьох років з'являється здатність до мовленнєвого аналізу. Дитина, сама не вміючи правильно вимовляти слова, вловлює, коли хтось інший вимовляє їх помилково. Діти можуть розрізняти подібні слова (Сашулька – бурулька).Однак про мовленнєву досконалість слуху говорити ще рано (зв'язне мовлення сприймати на слух складніше, ніж окремі слова).

У цьому віці діти починають вловлювати на слух і відтворювати деякі інтонації (радісні, повчальні, питальні).

Хоча четвертий рік є періодом інтенсивного засвоєння звуків, поряд з правильною їх вимовою у мові дітей спостерігається пропуск, заміна, уподібнення та пом'якшення звуків (вимова м'яких звуків дається дитині легше, ніж твердих).

Правильна вимова звуків у дитини легко порушується при втомі, хворобі, спілкуванні з маленькими дітьми, що погано говорять.

Дефекти вимови ускладнюють засвоєння граматичного ладу мови, перешкоджають спілкуванню дитини з однолітками, оскільки його висловлювання малозрозумілі оточуючим.

Діти 3–4 років дихання уривчасте, а темп промови прискорений (рідше – уповільнений), тому їх буває важко слухати. У зв'язку з цим зміст роботи з виховання звукової культури мови входять вправи на вдосконалення дихання, сили, висоти голосу.

Проблема формування словникатакож багато аспектів. Відомо, що на третьому році життя діти легко впізнають окремі предмети (овочі, меблі, посуд тощо), але не завжди їх правильно називають. До трьох років малюки сприймають предмети, намагаючись охарактеризувати їх ознаки, якості, події з ними.

Розуміння деяких питань дорослого, що стосуються знайомих предметів, може викликати у дітей труднощі, зокрема, коли предмет виступає як об'єкт дії. Діти, розглядаючи картинку, безпомилково відповідають питанням «Хто (що) це?» (дівчинка, лялька, штани, голка, нитка),але на запитання «Кому дівчинка шиє штанці?» деякі з них відповідають «Ведмедику шиє» (зовсім недавно вихователь зашивав штанці ведмежа).

У словнику дітей четвертого року життя фіксуються значні кількісні коливання, які пояснюються індивідуальними особливостямирозвитку малюків.

На жаль, досі дослідники спираються на дані Є. Аркіна про склад словникового запасу у дітей четвертого року життя, опубліковані 1968 року. (Можливо, що в сучасної дитини інші кількісні характеристики.) Отже, за Є. Аркіним у словнику дитини: іменники та займенники становлять 50,2 %, дієслова – 27,7 %, прислівники – 5 %, прикметники – 11,8 %.

Діти досить успішно освоюють так званий побутовий словник, що допомагає спілкуватися. Крім того, необхідно допомагати дітям засвоювати слова, що позначають частини та деталі предметів, їхню якість. Слід вводити у словник деякі родові поняття, інакше угруповання предметів малюки здійснюють, орієнтуючись на випадкові, а чи не на суттєві ознаки.

У цьому віці спостерігається інтенсивне освоєння дітьми прийменників, спілок, слів (основи для вдосконалення синтаксису).

Словникова робота тісно пов'язана з роботою по вдосконалення граматичного ладу мови(Словоутворення, словозміна і т. д.).

Діти розрізняють слова, орієнтуючись на приставку, суфікс (Прийшов - пішов - зайшов, чашка - чашечка).Діти освоюють узгодження дієслів минулого часу однини з іменниками, правильні форми родового і знахідного відмінків множини іменників (чобіт, рукавичок, лисят),присвійних прикметників (заячий, лисий);починають користуватися прикметниками та прислівниками порівняльною мірою.

Відомо, що освоєння граматичного ладу мови особливо швидко відбувається у другій половині третього року життя. (За даними дослідників до трьох з половиною років, а за деякими показниками і до чотирьох років, істотно не змінюється.)

На четвертому році життя поступово збільшується кількість простих поширених пропозицій, з'являються складні пропозиції.

У цьому віці діти ставлять питання, пов'язані зі своїми безпосереднім досвідом. («Це кролик. А як його прізвище?» «Вночі сонце перетворюється на місяць?» «Ти яка моя родичка?» (Звертається до вихователя.))

У другій половині року зростає кількість питань, спрямованих на з'ясування причинно-наслідкових відносин.

Особливості роботи з дітьми на заняттях

З дошкільнятами четвертого року життя плануються спеціальні заняття з розвитку мови та художньої літератури. На цих заняттях продовжується робота з удосконалення звукової культури мови, граматичної правильності мови, виховання інтересу до художнього слова та накопичення літературного багажу.

У другій молодшій групі найчастіше організуються заняття, що з однієї частини (читання дітям казки, відпрацювання чіткого і правильної вимови звуку тощо. п.). На цих заняттях, крім основної, паралельно вирішуються й багато інших завдань. Так, наприклад, знайомство дітей з новою казкою є провідним завданням заняття, але на цьому ж матеріалі вихователь формує у малюків інтонаційну промовистість, активізує словник, удосконалює звуковимову і т.д.

З дітьми 3–4 років проводяться також комбіновані заняття, які з двох самостійних частин. Допустимі самі різні варіантикомбінування:

Читання твору художньої літератури та відпрацювання вміння вести діалог;

Читання (заучування вірша) та вдосконалення граматичної правильності мови;

Розгляд сюжетної картини та гри (вправи) на збагачення та активізацію словника;

Дидактична гра формування звуковимови та ігри (вправи) на вдосконалення граматичного ладу мови тощо.

Як досягти оптимальної «щільності» заняття, забезпечити максимальну організованість та дисциплінованість дітей, зберігши при цьому необхідну для їх віку атмосферу безпосередності та емоційності – це питання часто виникає під час роботи з дошкільнятами. Вирішенню цієї проблеми сприяє:

Чергування навчальних прийомів (таких як пояснення, показ зразка або способу дії) з ігровими. Наприклад, вихователь розповідає дітям про пісеньку їжака, вчить їх чітко та правильно вимовляти звук ф(за наслідуванням) і відпрацьовує вимову звуку, використовуючи дидактичну гру «Їжачок, хочеш молока?»;

Чергування хорових та індивідуальних відповідей дітей (як словесних, так і рухових), які урізноманітнюють заняття, допомагають залучити до роботи всіх малюків, значно підвищують мовну активність кожного з них;

Використання різноманітних демонстраційних матеріалів (іграшок, предметів, картинок, фігурок настільного театру тощо). Їхня поява радує дітей, допомагає підтримувати стійку увагу;

Використання завдань, виконуючи які діти можуть змінити позу, рухатися (зазирнути під стільці, відшукуючи собачку, що «сховалася»; показати, як витягує шию важливий гусак і т. п.). Ігровий характер таких завдань спонукає дитину прийняти уявну ситуацію. Це вносить пожвавлення у заняття, запобігає виникненню втоми; вчить дітей ігровим діям. Однак цей прийом виявиться ефективним лише в тому випадку, якщо дорослий сам діятиме захоплено і весело, заражаючи дітей своїм настроєм;

Спеціально організоване спілкування вихователя із дітьми безпосередньо після заняття. На запрошення педагога малюки розглядають іграшки, які використовувалися на занятті, розмовляють із педагогом, продовжують гру, якою завершилося заняття. Малоактивні діти охоче відповідають питання вихователя саме у цей час. Такі моменти дозволяють протягом 3–5 хвилин закріпити програмний матеріал із окремими дітьми чи групою малюків (3–4 особи).

Успіх заняття багато в чому визначається тим, як сидять діти: вони повинні добре бачити вихователя та матеріал, що демонструється. На одних заняттях дітям зручніше сидіти за столами, що стоять окремо один від одного; на інших малюків доцільніше розсадити півколом; на третіх молодшим дошкільникам зручніше займатися за столами, розташованими в ряд і т. д. Дітей слід сідати так, щоб вони не зачіпали один одного (особливо при імітації дій, рухів). Бажано, щоб поряд з легковозбудимими малюками сиділи врівноважені, не примхливі однолітки. Не варто пропонувати трирічним дітям піднімати руку, демонструючи готовність відповідати або вставати при відповіді на питання, це важко для малюків і пов'язано зі значними витратами часу.

Весь спосіб життя дитячого садка сприяє розвитку мовлення дітей.

Робота зі збагачення знань та уявлень дошкільнят у всіх сферах їх діяльності (ігровій, побутовій, освітній – заняття образотворчою діяльністю, музичні, з формування елементарних математичних уявлень тощо) і розвитку мови нерозривно пов'язані.

Своєчасно засвоєна дошкільнятами точна термінологія, що спирається на конкретні уявлення, значно підвищує рівень їхнього мовного розвитку, удосконалює культуру мовного спілкування.

Як і на попередньому віковому ступені, у другій молодшій групі використовують такі прийоми словникової роботи:

розгляд предмета, встановлення його призначення; повідомлення дітям назви предмета, показ характерних з ним;

Називання дітям деталей предмета та їх якостей (У чайника довгий ніс),характеристика особливостей зовнішнього вигляду (Зверху кришка, збоку ручка);

Використання питань, які передбачають відповідь дією. Ці питання дозволяють з'ясувати, чи є потрібне слово пасивному словнику дитини;

Поєднання показу предмета з активними діямидитини з її обстеженню (обмацування, сприйняття на слух, розрізнення за смаком, запахом). Наприклад, педагог показує лист фікуса і каже: «Погляньте, яке велике листя у фікуса. Мені здається, що вони більше Андрюшиною долоні. Перевіримо? І навіть більше моєї долоні!»;

Багаторазове повторення дитиною нового слова: за вихователем; у відповіді питання вихователя; при заучуванні римування тощо.

У другій молодшій групі плануються дидактичні ігри на угруповання знайомих дітям предметів: посуду, одягу, іграшок, меблів, овочів. Молодші дошкільнята освоюють і навчаються використовувати у своїй промові узагальнюючі слова, називати конкретні предмети, що входять до групи, і вказувати на ознаку, що дозволяє об'єднати ті чи інші об'єкти, різні за назвою та зовнішнім виглядом.

У ході роботи з дітьми зазвичай використовується така послідовність. Спочатку вихователь, використовуючи слушний момент, показує групу предметів, пояснює, як і чому їх можна назвати одним словом. Далі уточнює, конкретизує та збагачує уявлення дітей про предмети, що входять до цієї групи, проводить вправи щодо активізації словника та, нарешті, пропонує завдання на угруповання предметів.

Отримані знання закріплюються на заняттях та у самостійній діяльності дітей.

Багато занять, особливо у першій половині року, закінчуються дидактичною грою «Не помились!», яка проводиться наступним чином. Вихователь підходить до дитини та просить виконати завдання: «Груша, яблуко, апельсин – це… (фрукти)»,«Назви будь-який овоч… (будь-який предмет посуду)» тощо.

За правильну відповідь дитина отримує нагороду – якийсь дрібний предмет: ялинку, фішку, горішок, камінчик, жолудь тощо.

Спочатку педагог чекає доки дитина відповість на запитання, але в другій половині року, привчаючи дітей працювати у певному темпі, вона відводить на відповідь певний час (наприклад, неголосно разом із дітьми рахує до п'яти (пізніше – до трьох)).

Поза заняттями ці вправи проводяться під час ігор з м'ячем (дитина повинна спіймати м'яч, і поки діти рахують до п'яти (або до трьох), відповісти на запитання).

Уточнюючи просторові уявлення дітей, потрібно допомогти їм освоїти такі поняття, як поряд, за мною, переді мною.Цій меті можуть бути дидактична гра «Що змінилося» і різні дидактичні вправи. Наприклад, педагог каже дітям: «Дуже швидко ви сьогодні поставили стільці та приготувались слухати. Хто ж із ким сьогодні сидить? Олечко, хто сидить поряд з тобою? Хто зліва? Праворуч? Позаду? Попереду? І так далі.

Освоюючи колір, молодші дошкільнята зазнають певних труднощів. Вони плутають синій та зелений кольори, помиляються у визначенні відтінків тощо. У процесі спостережень, розглядання іграшок, картинок, одягу слід уточнювати та активізувати у промові дітей назви кольорів. У цьому посібнику наводиться приклад подібного заняття - "У матрьошки - новосілля".

Одне зі складних програмних завдань – навчити дітей вживати у мові іменники у формі множини називного та родового відмінків. Для її вирішення багаті можливості надають побутові процеси. Наприклад: «Отже, ви одяглися, – каже дітям педагог. – Подивіться, яких предметів одягу сьогодні найбільше? (Шуб, курток, комбінезонів, шапок, шарфів, рукавичок ...)А що одне? (Моє пальто.)Одна? (Олина дублянка.)Одні? (Діміни рукавички.)»І так далі.

Відповідно до «Програми виховання та навчання у дитячому садку» у другій молодшій групі на розвиток мови та ознайомлення з художньою літературою відводиться чотири заняття.

У цьому посібнику представлені заняття з:

Вихованню звукової культури промови. Обсяг мовного матеріалу, який використовується на цих заняттях, дозволяє паралельно вирішувати завдання щодо активізації словника дітей, формування діалогічного мовлення;

Ознайомлення з художньою літературою (читання росіян народних казок, віршів, вправи у драматизації, заучування напам'ять);

Розгляд сюжетних картин. Ці заняття включають дидактичні ігри та вправи, розгляд книжкових ілюстрацій, ігри-інсценування.

Виховання звукової культури мови

У цій віковій групіз дітьми відпрацьовують чітку вимову багатьох звуків рідної мови. Виключаються тільки шиплячі (ж, ш, год, щ)та сонорні (р, л)звуки, найважчі для вимови.

Більшість дітей на четвертому році життя чітко вимовляють усі голосні та багато приголосних звуків. Тоді чи варто витрачати час на відпрацювання цих звуків? Відповідаючи це питання, проаналізуємо деякі методичні положення.

Чітка вимова голосних і найпростіших за артикуляцією приголосних звуків у багатьох випадках сприяє появі у дитини складніших за артикуляцією звуків. Так, для того, щоб мова була чіткою і ясною, діти повинні навчитися добре відкривати рота, що досягається, зокрема, правильною артикуляцією голосного звуку. а;щільно стуляти губи – цьому сприяє чітка вимова звуків м, п, бі т.п.

В освіті деяких голосних та приголосних звуків багато спільного, наприклад, звуків іі з.В обох випадках передня частина язика напружена і піднята, повітря проходить через прохід, створений язиком і небом (утворюється голосний) або язиком і альвеолами верхніх зубів (утворюється приголосний). Або: при проголошенні звуків т, д, нмова знаходиться за верхніми зубами, як і при звуках ш, ж.Положення мови за голосних і, е,подібно до положення мови при артикуляції с, з.

Чітка вимова звуків о, убагато в чому обумовлює появу у дитини шиплячих ш, ж, год, щ;вимова ф, в -свистячих з, зта сонорного л; т, д, н- шиплячих і сонорних р, л.

Виховання звукової культури промови – це відпрацювання правильної вимови, хоча це завдання одна із головних. При відпрацюванні звуковимови вдосконалюються здатність розрізняти звуки, тобто фонематичний слух, мовленнєве дихання, темп промови, сила і висота голосу, дикція тощо. Усі ці завдання легше вирішувати, якщо використовувати звуки, вимовою яких дитина володіє добре.

Формування звуковимови здійснюється у три етапи: підготовка апарату артикуляції; уточнення вимови звуку; закріплення звуку у словах, фразової мови. Зупинимося докладніше двох останніх етапах.

Уточнення вимови звуку(Опрацювання вимови ізольованого звуку та в звукоподражениях). Майже всі голосні (крім о)і деякі приголосні (в, ф, с, з, ц)легко співвіднести з будь-яким реальним об'єктом: а-а-а – лепече маленька дитина, у-у-у – сигналить паровоз, ф-ф-ф – пирхає їжак. Це значно полегшує роботу з звуковимови, дає можливість у цікавій формі пояснити дитині необхідність чергового повторення звуку. Наприклад: «Навчимося гарчати так само добре, як великий ведмідь (е-е-е);нагадаємо пісеньку малюкові-ведмежатку, який забув її; допоможемо ведмежатку покликати ведмедицю» і т. д. Різноманітність прийомів підвищує працездатність дітей, підтримує інтерес до матеріалу, що освоюється.

Розглянемо прийоми, які використовуються для формування звуковимови:

Поєднання хорового повторення з індивідуальними (3-4 повторення). Наприклад, вихователь каже: «У-у-у -сигналізує паровоз. Як він сигналить? (Хорова відповідь.) А тепер послухаємо, як сигналить Олін паровоз… Сашин… Наташин…»;

Використання дидактичних ігор типу "Заводні іграшки". У цій грі діти зображують білченят (літаки, комарів, лошат). Вихователь «заводить» білочку-дитину «ключиком». "Ц-ц-ц", -вимовляє білочка. (Якщо малюк мовчить, не слід добиватися відповіді, можна пояснити дітям, що іграшка зламалася.)

У ці ігри діти грають і поза заняттями, повторюючи знайомі пісеньки (звуки);

Використання "чарівного кубика". На гранях кубика (розміром 10-15 см) наклеєні картинки: мала Оленка, паровоз, пароплав, лоша та ін.

«Вертись, крутись, на бочок лягай!» – засуджують діти, тоді як вихователь перевертає куб із грані на грань. До уваги дітей пропонується одна з картинок, а малюки хором чи індивідуально виконують відповідну пісеньку (якщо на зображенні літак – діти вимовляють в-в-в;водопровідний кран - с-с-с; комар - з-з-з).Грані куба заповнюються картинками поступово, у міру знайомства дітей із новими звуками. До кінця року на заняттях використовуються (по черзі) 2-3 кубики.

Слід виділити групу прийомів, у яких відпрацювання вимови звуку постає як другорядне завдання, а головним є розвиток мовного дихання, темпу мови, інтонаційної виразності:

Виконання дітьми «довгих пісеньок». Відпрацьовуючи вимову голосних і свистячих (с, з)звуків, доцільно пропонувати дитині довго (протягом 2–3 сек.) вимовляти звук однією видиху. Можна використовувати прийом «витягування ниточки» (руки знаходяться попереду – на рівні грудей, великі та вказівні пальці рук зімкнуті. Дитина вимовляє голосний звук і одночасно розводить руки убік, ніби «витягуючи нитку»). При цьому потрібно стежити за позою малюка: часто, витягаючи ниточку, діти опускають голову;

Виконання пісеньок (голосні та свистячі звуки) з різною силою голосу. Пісеньку великого паровоза (парохода) слід співати басом, а іграшкового – у вищій тональності (тоненько).

Вимовою приголосних звуків м, б, п, н, т, д, до, г, хмолодші дошкільнята опановують, вправляючись у звукоподразнення. Прийоми, що дозволяють підтримувати активність дітей і що забезпечують їх працездатність при багаторазовому повторенні однієї й тієї ж звуконаслідування, самі, що й у відпрацювання вимови ізольованого звуку. Так, хором і по одному малюки промовляють звуконаслідування, граючи в заводні іграшки (мишата – пі-і-пі-і,дзвіночки – Дінь-доні т.п.). Використовується і чарівний куб. Ко-ко-ко (квох-квох, кудах-тах-тах)- Вимовляють діти, якщо на межі кубика зображена курка.

Слід наголосити, що на даному віковому етапі звуконаслідування не стільки засіб активізації мовлення дітей – це завдання було провідним у групах. раннього віку, - Скільки зручний матеріал для виховання звукової культури мови.

Вправляючи дітей у виразній вимові звуконаслідувань, легко передбачити завдання з їхньої розрізнення ( дон-доні Дінь-дон), формування темпу мови, її інтонаційної виразності ( квох-квох-квох- тихо квохче курка, охороняючи курчат, куди-куди-куди -голосно кудахче вона, чимось стривожена).

Закріплення звуку в словах та фразової мови.На цьому етапі застосовуються свої прийоми навчання. Зупинимося з їхньої характеристиці.

Ігри-інсценування.По ходу інсценування діти повторюють слова і фрази, в яких часто зустрічається звук, що освоюється. Паралельно здійснюється робота з формування інтонаційної виразності мови: діти вимовляють запитальні та оклику речення з інтонаціями смутку, настанови, радості тощо.

Мовний матеріал для ігор-інсценувань слід підбирати з урахуванням наступних моментів:

- Звуки, важкі для вимови, спочатку слід відпрацьовувати в словах, склади в яких будуються за принципом «згодний + голосний», а не «згодний + приголосний + голосний», оскільки останні складні для трирічної дитини;

– слова слід підбирати так, щоб парний звук, що відпрацьовується, був в одних випадках твердим, в інших – м'яким ( Мила – мило, парасолька – зебра);

– голосний, вимовою якого опановує дитина, має бути ударним.

Використання віршованих рядків.Вихователь нагадує дітям уривок, потім 2-3 рази повторює його разом із ними. Повторення може здійснюватися в ігровій формі. Наприклад, діти «пікуть оладки і примовляють: «Ой, долоньки-долоньки, випечемо оладки» (закріплення звуку а).

Вихователь уточнює, із якої книжки (казки) прочитаний уривок, нагадує її назву. (Цей прийом дозволяє без додаткових витрат часу повторювати з дітьми програмні твори.)

Читання невеликих нових програмних творівна заняттях з звукової культури мови. Після читання вихователь цитує уривки з нього, насичені словами з звуком, що відпрацьовується, а діти повторюють. Наприклад, для закріплення вимови звуку здоцільно використати народну пісеньку «Гуси ви, гуси», звуку х– вірш В. Берестова «Веселе літо» («Дивний півень – зверху пір'я, знизу пух; хитрий хвостик в'ється, у зуби не дається; дівчинці сміється, їй сміятися хочеться» тощо).

Повторення дітьми слів із розповіді педагога.Наприклад, закріплюючи вимову звуку п,вихователь «знайомить» дітей із трьома мишенятами (іграшки, картинки) – Піком, Паком, Поком. Педагог співає чи промовляє пісеньку мишенят, а періодично які у ній імена Пік, Пак, Пок вимовляють діти.

Повторення чистомовок.Чистомовки широко використовуються у роботі з дітьми. Ефективність їх не викликає сумнівів. Однак з метою виховання у малюків смаку до гарної літературної мови слід суворіше відноситися до вибору чистомовок, призначених для колективної роботи з дітьми.

Отже, відпрацювання вимови будь-якого звуку обов'язково передбачає уточнення вимови ізольованого звуку, та був закріплення їх у словах і фразової промови. У низці випадків цьому передує вироблення певного становища мови, губ, що сприяє правильної артикуляції звуку.

Заняття з виховання звукової культури мови із дітьми четвертого року життя мають таку структуру.

I. Вправа, що сприяє рухливості органів апарату артикуляції (мови, губ і т. д.) і в деякій мірі забезпечує чітку і правильну вимову звуку, з яким дітей будуть знайомити на даному занятті.

ІІ. Знайомство дітей із новим звуком чи звуконаслідуванням (вихователь багаторазово вимовляє його). Якщо це можливо, педагог пов'язує звук або звуконаслідування з конкретним чином ( ф-ф-ф- Пісенька їжака; ц-ц-ц -пісенька білочки; Пі Пі пі -пищить мишка; біп-біп -сигналить машина і т.д.)

ІІІ. Багаторазове промовляння звуку (звуконаслідування) дітьми. Для цього педагог пропонує 3–4 звуконаслідування (фу, фью, уфф; бам, бім-бом, баю-баю-баю).Звуконаслідування вихователь, як правило, включає в свою розповідь (або інсценування), що супроводжується показом наочних матеріалів. У цій частині заняття малюки виконують завдання на розрізнення звуконаслідувань; відтворення заданого темпу мови, сили та висоти голосу; відпрацювання вільного, плавного, тривалого (2-3 секунди) видиху.

IV. Закріплення звуку в словах та фразової мови. З цією метою використовуються: розповідь вихователя (без показу або з показом окремих об'єктів та дій); інсценування невеликої розповіді (художнього тексту; оповідання, придуманого вихователем); договір слів у знайомих дітям віршах; дидактичні та рухливі ігри.

Конспект заняття з розвитку мови у другій молодшій групі.

Тема: «Рибки ходять у гості»

Ціль: Закріпити вміння розрізняти та називати кольори: червоний, жовтий, зелений, синій. Сприяти розвитку розмовного спілкування під час заняття, розвивати орієнтування у просторі; розвивати слухову та зорову увагу, уяву.

Матеріали: квадрати-основи, рибки; 4-х кольорів на кожну дитину.

Хід заняття:

Діти сидять за столами (перед ними квадрати-основи з кишеньками, в яких лежать рибки).

Вихователь: Жили-були веселі рибки. Вони жили у своїх будиночках.

Хлопці, які будиночки рибок?

Відповіді дітей: червона, жовта, зелена, синя.

Вихователь: А давайте хлопці, подивимося, яка рибка живе у червоному будиночку?

Маша: червона (діти дістають червону рибку, розглядають її).

Вихователь: хлопці, а яка рибка живе у жовтому будиночку?

Андрій: жовта рибка (її діти теж дістають та кладуть на стіл).

Вихователь: А у нас ще є, синій будиночок, давайте подивимося, а яка рибка живе у ньому?

(Діти дістають синю рибку і називають її).

Вихователь: Хлопці, у нас залишився один будиночок, до якого ми ще не завітали. Подивіться, який він?

Діти зелений.

Вихователь: А яка рибка живе там?

Діти зелена. (Хлопці дістають її з кишеньки і кладуть на стіл).

Вихователь продовжує свою розповідь:

Рибки люблять ходити один одному в гості. Синя рибка пішла в гості до червоного будиночка.

(Діти та вихователь беруть синю рибку і кладуть її в червону кишеньку)

Зелена рибка пішла у гості у жовтий будиночок (діти кладуть зелену рибку у жовтий будиночок)

Жовта рибка в зелений будиночок (жовту рибку кладемо в зелений будиночок).

Червона рибка пішла у синій будиночок (діти беруть червону рибку та кладуть її у синій будиночок)

Фізхвилинка:

А давайте дітки, покажемо, як рибки плавають:

діти беруть в обидві руки по рибці, тримають їх вертикально і плавні рухи. (під муз. Суворова, а вихователь читає:

У річці – чиста вода

Пустимо рибок ми туди,

Риби будуть там грати,

Плавати, хвостикам виляти,

Крихітки хліба підбирати

А тим часом поки ми з вами грали, настав вечір і нашим рибкам настав час повертатися додому.

Давайте пустимо всіх рибок у річку. (Дістаємо рибок з кишеньок і кладемо на стіл)

Вихователь бере до рук червону рибку і запитує у малюків:

Хлопці, яка це рибка. (Червона)

А в якому будиночку вона мешкає?

Діти: у червоному. (Кладають рибку в червоний будиночок)

Вихователь:

А це якась рибка?

Діти: Жовта.

Вихователь:

А де її будиночок?

Діти: жовта кишенька. (Кладають жовту рибку в жовту кишеньку).

Вихователь:

А це якась рибка? (Бере до рук синю рибку)

Діти: синя рибка.

Вихователь: Який у неї будиночок?

Діти синій. (Кладають у синю кишеньку, синю рибку)

Вихователь: А яка рибка у нас лишилася?

Діти: Зелена рибка.

Вихователь: А який у неї будиночок?

Діти: Зелений. (Кладають рибку в зелений будиночок)

Вихователь: Усі рибки знайшли свої будиночки. Вони кажуть вам спасибі. Рибки дуже втомилися і хочуть відпочити, давайте ми з вами попрощаємося з ними і теж повернемося до нашого дитячого садка. А поїдемо ми туди поїздом. Я буду паровозиком, а ви вагончики. Ставайте, хлопці.

(«Потяг їде», під муз. Метлова Н.)

А діти разом із вихователем співають:

Ось поїзд наш їде,

Колеса стукають,

А в нашому поїзді,

Хлопці сидять

Чу-чу, чу-чу, чу-чу,

Біжить паровоз,

Далеко далеко

Хлопців він повіз.