Як шкіра захищає організм людини? "Шкіра - надійний захист організму"

Цілі:

Пізнавальний аспект мети:

  1. Ознайомити з поняттям «шкіра», «будова шкіри» та її функціями.
  2. Виробити вміння самостійно проводити дослідницьку роботу та переносити отримані знання у нові умови. (На трьох рівнях).
  3. Продовжити формування понять: органи чуття, гігієна організму людини.
  4. Формувати вміння користуватися приладами для дослідження та картками для самостійної роботи.
  5. Розвивати вміння порівнювати, аналізувати та узагальнювати інформацію, переносити інформацію на свій «життєвий досвід», робити висновки.
  6. Продовжити формування графічної культури
  7. Продовжити формування загальнонавчальних умінь:
    Вміння планувати свою діяльність при виконанні всіх самостійних завдань, при відповідях на питання, за практичної роботи;
    Вміння контролювати свою діяльність під час виконання самостійних завдань;
    Вміння працювати у часі всіх етапах уроку.

Розвиваючий аспект мети:

  1. Продовжити роботу над розвитком мови дитини:
    робота над словом "шкіра", "гігієна", "дослідження", "еластичність";
    робота над словосполученнями: значення шкіри, органи чуття, функції шкіри, гігієна організму людини;
    працювати над пов'язаною мовою при усних відповідях, вміння висловлювати і доводити судження.
  2. Продовжити роботу з розвитку уваги та мислення.
  3. Розвивати пам'ять, уяву, спостережливість.
  4. Розвивати вміння працювати у парі.
  5. Розвивати творчі здібності, волю, пізнавальні інтереси
  6. Розвивати окомір, дрібну мускулатуру кисті рук.

Виховний аспект мети:

  1. Продовжити роботу над формуванням свідомої дисципліни
  2. продовжити формування відносин у процесі спільної діяльності (вчитель-учень, учень – вчитель)
  3. Продовжити формування моральних рис особистості
  4. Виховувати санітарно-гігієнічні навички догляду за органами чуття.
  5. Виховувати вміння слухати своїх товаришів та працювати спільно.

Хід уроку

Етапи уроку Діяльність вчителя Діяльність учнів
Орг. момент Перевірити готовність до уроку, посадку за партою.
Перевірка домашнього завдання Давайте ми з вами згадаємо. Що ми дізналися про органи почуттів. Я загадую вам загадку, відповівши на неї, ви дізнаєтеся, з чого ми почнемо нашу розмову.
Маленький кругленький, а до неба докинеш.
Найголовніше – це те, що нам треба стежити за своїм зором і дотримуватися правил гігієни та догляду за зором.
Як потрібно берегти зір?
Чому очі вважають головним органом почуттів?
Згадаймо, що ми знаємо про орган слуху.
Що ж потрібно робити, щоб зберегти добрий слух?
Що найнебезпечніше для слуху?
Що це?
Між двома світилами в середині я один.
Як зберегти нюх?
Про які органи чуття ми з вами не поговорили?
Розповідь дитини про орган зору.
Відповіді дітей про те, як берегти зір.

Розповідь дитини про орган слуху.
Формулювання правил гігієни слуху.
Відповіді на ці запитання.
Розповідь учня про орган нюху.
Формулювання правил гігієни нюху

Підготовка до активного УПД Молодці! Ви розповіли, що знали. Усі органи почуттів діють разом. Вони допомагають та доповнюють один одного. Зараз ми вивчатимемо нову тему. Прочитайте та запишіть тему в зошит.
Про шкіру ми говорили як про орган….
А сьогодні ми розглядатимемо шкіру як орган людського організму.
Проведемо невелике дослідження.
Діти записують тему уроку у зошит.
Вивчення нового матеріалу У вас на столах три варіанти практичної роботи. Виберіть варіант за яким ви працюватимете:
1 варіант дано найбільше інформації
2 варіант підказки
3 варіант треба думати самим і робити висновки.
Виберіть у парах варіант, за яким працюватимете. Під час проведення дослідження будьте обережні та обережні з приладами.
Діти читають та обирають варіанти для виконання практичної роботи.

Проводять практичну роботу. Висновки записують у зошит.

Первинна перевірка розуміння нового навчального матеріалу Охарактеризуйте шкіру
Навіщо потрібні пори?
Що таке пори?
Що залишилося на скельці?
Чому на тілі людини є волоски?
Діти читають свої висновки. Відповідають на запитання.
Вивчення нового матеріалу. Виконайте завдання 1.
Скільки шарів складається з шкіри?
Робота з таблицею.
Назвіть перший шар.
Що знаходиться в цьому шарі шкіри?
Назвіть другий шар
Що знаходиться в цьому шарі
Назвіть третій шар.
Шкіра захищає організм від шкідливих впливів довкілля. Що захищає шкіру від пошкоджень?
Хто із вас запам'ятав, що підтримує нормальну температуру тіла?
Подумайте, який шар зберігає тепло
Виконайте завдання 2.
Як шкіра захищає організм?
Чи добре, що шкіра виділяє піт та жир. Адже вони забруднюють шкіру.
Виконайте завдання 3.
Як зробити, щоб на шкірі не накопичувалося багато жиру та поту?
Читайте правила догляду за шкірою?
Чому після лазні легше дихається?
Чому, якщо людина сильно пропотіла, їй необхідно витертися насухо і триматися подалі від протягів?
Діти записують будову шкіри у зошит.
Відповідають на запитання.

Діти виконують друге завдання

Діти виконують 3 завдання

Контроль та самоперевірка знань. Сьогодні на уроці ви дізналися багато нового про шкіру.
Перевірте себе. Виконайте завдання 4.
Діти виконують завдання 4.
Підведення підсумків. Назвіть тему, над якою ми з вами сьогодні працювали. Що ви запам'ятали.
Встаньте ті, хто задоволений своєю роботою на уроці.
Я вашою роботою також дуже задоволена.
Оцінка за урок.
Інструктаж домашнього завдання. Розповісти вдома своїм батькам, як слід стежити за шкірою.
Знайдіть цікавий матеріал про шкірні утворення - нігті та волосся.

Будова шкіри.

Шкіра поступово покриває все тіло. Шкіра складається із трьох шарів.

Перший шар – зверху зовнішня оболонка, яка оберігає нашу шкіру від пошкоджень. У ній перебувають пори, якими шкіра дихає.

Другий шар – сама шкіра. У ній знаходяться сальні залози, які змащують шкіру та волосся. Сальні залозивиділяють жир. Жир покриває шкіру і робить її м'якшою. Потові залози розташовані на всій поверхні шкіри. Пот випаровується з поверхні, і тіло людини охолоджується. Виділення поту регулює температуру. У шкірі розташовані кровоносні судини та нерви. Тому шкіра дуже чутлива до холоду, тепла, болю.

Найбільш чутлива шкіра на кінчиках пальців, носа, на середині долонь та по середній лінії спини. На шкірі росте волосся і нігті.

Третій шар – це підшкірний жир. Він захищає шкіру від забитих місць і зберігає тепло.

Шкіра надійний захист.

Шкіра надійний захист. Шкіра водонепроникна, тому людина не висихає у спеку і не «тане» під час дощу.

Шкіра захищає людину від сонячної радіації.

Вона досить міцна, щоб захистити його від пошкоджень, в той же час досить м'яка та пружна, що дозволяє людині здійснювати рухи.

Вона зберігає тепло, коли треба, охолоджує тіло, підтримуючи постійну температуру усередині нього.

Згодом з організму людини виділяється велика кількістьшкідливі речовини. Коли на шкірі накопичується багато жиру та поту, то до них прилипає пил. Значить, шкіра стає брудною. На шкірі починають розмножуватись мікроби. На одному квадратному сантиметрі шкіри знаходиться до 40 000 мікробів. Якщо не стежити за чистотою шкіри, то можуть виникнути захворювання шкіри. Тому шкіру треба утримувати в чистоті.

Догляд за шкірою.

Головний спосіб догляду за шкірою – миття. Тоді зі шкіри видаляються пил, мікроби, жир, піт. Мити шкіру треба 1-2 рази на тиждень. Вчені підрахували, що під час миття з милом та мочалкою зі шкіри видаляється до 1,5 млрд мікробів. Обов'язково щодня треба мити обличчя, руки, ноги, шию. Шкіру пахвових западин.

При нормальній шкірі треба вмиватися щодня. З милом вмиватися 2-3 рази на тиждень, оскільки часте вмивання з милом знежирює шкіру. Не можна постійно вмиватися холодною водою, оскільки звужуються судини і шкіра стає сухою і блідою, в'ялою, з'являються зморшки. Не можна постійно вмиватися дуже теплою водою. Гаряча вода добре очищає шкіру, викликає розширення судин, тоді шкіра слабшає. Обов'язково треба витирати шкіру рушником.

Завдання 1.

  1. Прочитайте текст Будова шкіри.
  2. Підкресліть зеленою ручкою, зі скількох шарів складається шкіра, і як вони називаються.
  3. Підкресліть простим олівцем відповіді на такі запитання:
    У якому шарі шкіри знаходяться пори?
    Які залози знаходяться у другому шарі?
    Що захищає шкіру від пошкоджень та зберігає тепло?

Виконай зарядку для очей.

Завдання 2.

  1. Прочитайте текст «Шкіра – надійний захист».
  2. Підкресліть простим олівцем, як шкіра захищає організм.

Завдання 3.

  1. Прочитай текст «Догляд за шкірою»
  2. Підкресли простим олівцем правила догляду за шкірою.

Завдання 4.

Виконай тест. Відзнач плюсом правильну відповідь.

  1. Шкіра – це орган:
    а) слуху;
    б) дотику;
    в) нюхи.
  2. Шкіра дихає через:
    а) пори;
    б) волоски;
    в) жир.
  3. Шкіра складається з трьох шарів:
    а) зовнішня оболонка, жир, шкіра;
    б) зовнішня оболонка, шкіра, підшкірний жир;
    в) жир, піт, пори.
  4. Щоб на шкірі не було мікробів, треба:
    а) мити все тіло милом та мочалкою не рідше одного разу на тиждень;
    б) змащувати кремом.
  5. Які предмети догляду за шкірою вказані правильно:
    а) зубна щітка, зубна паста, жувальна гумка;
    б) мочалка, мило, рушник, крем;
    в) гуталін, взуттєва щітка, клей.

Шкіра - зовнішній покрив тіла людини, поверхня якого може досягати 2 м кв. Таким чином, це найбільший і цілісний орган. Шкіра захищає організм людини від зовнішнього світу. Крім того, виконуючи безліч функцій, вона забезпечує певний зв'язок організму із навколишнім середовищем.

Шкіра складається з трьох основних шарів: епідермісу, дерми (власне шкіри) та підшкірної клітковини. Епідерміс є зовнішнім шаром шкіри. Він утворений п'ятьма шарами. Нижній шар епідермісу – базальний – виробляє нові шари клітин протягом усього життя, замінюючи старі відмираючі. Живі клітини глибоких шарів епідермісу діляться і поступово піднімаються до зовнішньої поверхні шкіри, старіють та гинуть. Приблизно через 28 днів ороговілі клітини (лусочки) злущуються у вигляді лупи. Дерма - це пружна, міцна та розтяжна тканина, що складається з двох шарів колагенових та еластичних волокон. У ній знаходиться багато кровоносних капілярів, нервових і м'язових клітин, чутливих тілець, пігментних клітин, близько 2,5 млн. потових і апокринових залоз, близько 40 тисяч сальних залоз. Підшкірна клітковина складається з пухкої сполучної та жирової тканини.

Функції шкіри

Важлива функція шкіри – це захист від травм. Дерма забезпечує достатню міцність та пружність. Жирова тканина підшкірної клітковини амортизує удари. Крім того, підшкірна клітковина є важливим органом накопичення жиру, її шар у опасистих людей може досягати навіть 10 см. Шкіра - це орган терморегуляції, що забезпечує теплову ізоляцію людського тіла від навколишнього середовища. Жирова тканина захищає від холоду, а потові залози, що виділяють протягом дня близько 2 літрів рідини, оберігають людину від перегріву, внаслідок виділення поту шкіра охолоджується.

Потові залози шкіри постійно виділяють трохи поту, що покриває шкіру тонким шаром. Крім інших речовин, піт містить мінеральні солі, амінокислоти, що забезпечують слабку кислу реакцію (рН близько 5,5). Цей захисний шар оберігає від багатьох збудників хвороб - бактерій, грибків та ін. Крім того, одночасно діють і сальні залози, виділяючи шкірне сало, яке робить шкіру не тільки еластичнішою, але й не дозволяє швидко випаровуватися поту. Пот разом із шкірним салом утворює гідроліпідний покрив.

Зрештою, шкіра є надзвичайно важливим органом почуттів. Чутливі тільця та нервові закінчення, що знаходяться в дермі та підшкірній клітковині, передають у центральну нервову системуі головний мозок багато різних імпульсів, які людина відчуває як дотик, тиск, температуру чи біль.

Апокринові залози

Кожна людина має залози, що виділяють пахучі речовини. Вони знаходяться в пахвовій западині, паху, промежини, біля заднього проходу, на крилах носа та губах. Апокринові залози виділяють речовини, які визначають індивідуальний запах кожної людини. Зазвичай дратує специфічний неприємний запах тіла людини, а чи не виділення апокринових залоз.

Що таке похідні шкіри?

Похідними шкіри є нігті та волосся. До них ще іноді зараховують різні залози, що виконують функції виділення. Шкіра відрізняється від нігтів та волосся, які формуються в епідермісі та утворені з неживих клітин, більшу частину яких становить білок-кератин.

Що таке нігті?

Нігті – потовщення рогового шару епідермісу на кінцевих фалангах пальців рук та ніг – опуклі, прозорі пластинки, прикріплені на шкірі сполучною тканиною. Ніготь складається з кореня, зони росту, нігтьової пластинки, що знаходиться в нігтьовому ложі. Один край нігтя вільний, інший край та боки проникають у шкірну складку. Корінь нігтя та його ложе рясно постачаються кров'ю та поживними речовинами, тому ніготь внаслідок скупчення нової ороговілої маси може за день збільшитися на 1 мм. Віддалений ніготь відростає протягом 90-150 днів.

Нігті оберігають чутливі подушечки рук та ніг, виконують опорну функцію, що допомагає кращому дотику нервовими закінченнями кінчиків пальців рук та ніг. За відсутності нігтя значно знижується відчуття дотику пальця.

Що таке волосся?

Волосся є ороговілими клітинами, що перетворилися на еластичні кератинові нитки. Волосся складається з їх кореня і серцевини. Корінь волосся розташовується в товщі шкіри на глибині приблизно 5 мм, його нижній кінець потовщений, в нього вдається волосяний сосочок, що живить волосяний корінь, званий волосяний цибулиною, в нижньому шарі якої постійно виробляються нові рогівні клітини епідермісу, тому волосся постійно росте. Коренева частина волосся розташовується в епітеліальній піхві, оточеній сполучною сумкою, в неї відкриваються сальні залози, що виділяють жирове мастило і роблять волосся більш м'яким. Нарешті, у кожного волосяного кореня (крім вій) знаходиться маленький м'яз. Функція цих м'язів виконується рефлекторно. Волосяний корінь, сальна залоза та м'яз називаються волосяним фолікулом. Серцевина волосся складається з кількох шарів: серцевинного, кіркового і зовнішнього лускатого шару. Лусочки здорового волосся прилягають одна до одної і добре тримаються. Від них відбивається світло, і видно, як волосся блищить. Якщо лускатий покрив починає руйнуватися, він не відображає світла, волосся виглядає тьмяним і посіченим.

Функція волосся – захисна: між ними утворюється термоізолююча повітряна подушка. У вухах і носі, волоски, що ростуть, «ловлять» пил. Брови захищають очі від поту, а вії затримують сторонні тіла.

Колір шкіри та волосся

Колір шкіри, волосся та очей залежить від вмісту пігментів (меланінів). При порушенні виробництва меланіну волосся сивіє: воно продовжує рости, а «фарби» вже не отримує. Колір шкіри та очей залишається тим самим.

Муніципальний казенний загальноосвітній заклад

середня загальноосвітня школа №9

імені Миколи Кузьмича Калашнікова

Технологічна карта відкритого уроку

Вчитель

Христофорова Ольга Володимирівна

Клас

Дата

12.12.17 р.

Предмет

Навколишній світ

Тема

Надійний захист організму

Тип уроку

Урок вивчення нового матеріалу

Цілі

Освітня:Ознайомити з поняттям шкіра, як орган захисту від ушкоджень та зовнішніх впливів, з властивостями шкіри, з правилами гігієни шкірних покривів; Навчити надавати першу допомогу при обмороженні, опіках, ранках та забитих місцях.

Розвиваюча: Розвиток мислення, уваги, кмітливості, пам'яті у тих, хто навчається на різних етапах навчання за допомогою прийомів технології критичного мислення.

Виховна: виховувати дбайливе ставлення до свого організму,усвідомлену необхідність догляду за шкірою.

Завдання

Розуміти навчальне завдання уроку та прагнути його виконати;

Характеризувати засоби гігієни та догляд за шкірою;

Формулювати правила першої допомоги при ушкодженнях шкіри;

Працювати у парі, групі;

Формулювати висновки з вивченого матеріалу, відповідати на підсумкові питання та оцінювати досягнення на уроці.

Устаткування

Обладнання:

ТЗН: ПК, проектор, екран

Наочний матеріал : презентація до уроку «Надійний захист організму»

Роздатковий матеріал : таблиця «Знаю - Хочу дізнатися - Дізнався».

Для практичної роботи Кабіна: скло, лупа.

Для опитування: рукавиці, хустка, бинт, зеленка, йод, ватяні палички, пластир, крем

Форми, прийоми, методи

Форми, прийоми, методи : Робота в парах, індивідуальна та групова практична робота. Технологія критичного мислення цьому уроці реалізується під час використання наступних прийомів:

. „Вірні та невірні висловлювання“

. таблиця „Знаю-Хочу дізнатися-Дізнався“

. „Кластер“

Зв'язок з іншими предметами

Літературне читання

Заплановані результати:

Предметні результати :

. познайомитися з поняттям шкіра, як орган захисту від ушкоджень і зовнішніх впливів;

. познайомитися із властивостями шкіри,

. ознайомитися з правилами гігієни шкірних покривів;

. навчитися надавати першу допомогу при обмороженні, опіках, ранках і забитих місцях.

Метапредметні результати :

. комунікативні УУД:вміти домовлятися з партнером у парі, знаходити спільну мову, слухати партнера, довіряти партнеру;

. регулятивні УУД:вміти розуміти навчальну задачу і прагнути її виконати; робити висновки з вивченого матеріалу, відповідати на підсумкові питання і оцінювати досягнення на уроці;

. пізнавальні УУД:вміти характеризувати засоби гігієни і догляду за шкірою, прагнути виконувати правила зі збереження свого здоров'я; вміти порівнювати, аналізувати, спираючись на отримані знання та життєвий досвід.

Особистісні результати :

· володіти навичками конструктивного співробітництва з дорослими і однолітками;

· виявляти поважне ставлення до іншої думки;

· виявляти навчально-пізнавальний інтерес до нового навчального матеріалу та способів вирішення нового приватного завдання.

Хід уроку:

Етапи уроку

Ціль етапу

Діяльність вчителя

Діяльність учня

Завдання для учнів, виконання яких приведе до досягнення запланованих результатів

УУД

Психологічне настроювання

Емоційно налаштувати учнів на роботу на уроці.

Спокійно і доброзичливо промовляє вітання учням.

Уважно слухають вчителі, налаштовуються на роботу.

Продзвенів дзвінок, починається урок. Я посміхнулася вам, ви посміхнетесь один одному і подумайте як добре, що ми сьогодні разом. Ми спокійні, добре, ласкаві і привітні. Ми всі здорові. Глибоко вдихніть та видихніть. Видихніть вчорашню образу. Злість, неспокій. Забудьте про них. Вдихніть у собі свіжість сьогодення, тепло сонячних променів.

Я бажаю вам гарного настрою і дбайливого ставлення один до одного.

Особистісні:

емоційно налаштовуються вивчення нового матеріалу.

I. ВИКЛИК - мотивація навчальної діяльності

Мотивувати учнів до навчальної діяльності шляхом прийому «Вірні і невірні висловлювання»

За допомогою прийому "Вірні або невірні висловлювання" вчитель проводить фронтальний оп-рос. Це гра на увагу, вона розвиває мислення.

Вчитель називає твердження.

Учні з перерахованих тверджень вибирають правильне чи неправильне. Якщо твердження вірне, то учні в таблицю ставлять знак "+", а якщо твердження неправильне - "-". Перевіряють відповіді за ключом.

Сьогодні ми продовжуємо вивчати наш з вами організм. Але перш ніж почати відкривати нові знання, да-вайте згадаємо, що ми вже знаємо- індивідуальна робота

(5 чоловік)

тїсть «Органи почуттів»

Підкресли правильні відповіді.

1. Як називається наука, яка вивчає роботу органів людини?

а) фізіологія;б) зоологія; в) анатомія.

2. Скільки органів чуття ти знаєш?

А) Сім; б) шість; в) п'ять.

3. Як називається здатність людини відчувати біль, тепло, холод?

а) про боняння; б) дотиком; в) смаком.

4. Без якогось органу неможливо було б бачити, чути, відчувати запахи та смак?

а) без кишечника; б) без мозку;

в) без бруньок.

Інші працюють за таблицею

Прийом «Вірні та невірні висловлювання»

Якщо ви згодні з моїми твердженнями, то ставте "+", а якщо ні, то ставте "-".

1. Мозок управляє діяльністю всього організму (+)

2. Нервова система людини складається з вух, очей, носа, язика, шкіри (-)

3. Основні органи нервової системи - це головний мозок, спинний мозок і нерви (+)

4. Тривалі комп'ютерні ігри корисні для збереження здоров'я нервової системи (-)

6. Очі, вуха, ніс, мова, шкіра - органи чуття (+)

7. Безпечна відстань для перегляду телевізора 1 метр (-)

8. Нюх погіршується у людей, що палять (+)

9. Сильний шум, різкі звуки, гучна музика не псують слух (-)

10. Клітин шкіри в організмі налічується від 300 до 350 млн. (+)

Перевірте відповіді консультантів.

Хлопці, яке питання викликало у вас скруту? (відповіді дітей)

Отже, під час роботи виникли труднощі. Сьогодні я пропоную вам так побудувати роботу, щоб до кінця уроку розширити свої знання з даного питання.

Пізнавальні: спираються на свій життєвий досвід, інтуїцію.

Комунікативні:

в рамках спільної навчальної діяльності слухають інших; вступають у бесіду на уроці.

Особистісні: виявляють інтерес до завдання,надають однокласникам емоційну підтримку і допомогу у випадках утруднення.

Організувати фор-мулі-рування теми уроку учнями;

Організувати поста-новку мети уроку учнями

Постановка

Проблемного питання (легенда)

Через заповнення таблиці «Знаю - Хочу дізнатися - Вуз-нал»вчитель приводить дітей до самовизначення діяльності.

За допомогою питань підводить дітей до теми уроку і намагається допомогти в постановці мети уроку.

Дає всім лист стаблицею «Знаю - Хочу дізнатися - Дізнався»

Діти ставлять знаки «+» чи «-», якщо знають відповідь чи знають у відповідь питання відповідно.

Учні відповідають на запитання, пропонують свої міркування, але підтвердити їх фактами або обґрунтувати аргументами поки не можуть. Діти діходять висновку, що потрібні «нові» знання.

За допомогою вчителя формулюють тему, ставлять мету уроку.

Діти заповнюють таблицю 1-й і 2-й рядок: « Знаю – Хочу дізнатися».

Діти обговорюють між собою, що вони вже знають з цієї теми, далі кожен формує своє запитання, щоб він хотів дізнатися на цьому уроці.

Легенда

« - А почнемо ми з легенди, яка пов'язана з темою уроку:

«В Італії 1646 року стався такий випадок. У розкішному замку одного герцога було влаштовано свято. На чолі святкової ходи йшов “золотий хлопчик”, тіло його було покрите золотою фарбою. Незабаром про хлопчика забули, і він провів усю ніч на кам'яній підлозі зали. Через деякий час хлопчик захворів та помер».

- То яке ж у вас виникло питання?

Що сталося з хлопчиком? - це проблемне питання(Фіксується на дошці).

- УВи можете відповісти на це питання прямо зараз? (Ні. Ми не знаємо, що сталося з хлопчиком.)

- Щоб відповісти на це питання, треба знати будову одного з органів нашого організму та його функції, вгадайте його назву:

. цей орган є природним всепогодним «одягом»;

. це найбільший орган людського тіла, його площу 2 кв. м, а маса у дорослої людини сягає 2,7 кг;

. цей орган постійно зростає та оновлюється;

. цей орган називають «дзеркалом здоров'я та хвороби».

- Це шкіра. Отже, як можна сформулювати тему уроку? («Шкіра».)

Що ми можемо дізнатися про шкіру для того, щоб відповісти на поставлене нами питання?

Пропоную вам заповнити таб-особу «Знаю - Хочу дізнатися - Уз-нал»,щоб визначити тему та цілі сьогоднішнього уроку

Запитання до таблиці:

2) … що виділяє шкіра?

3) …що таке пори?

5) … яку першу допомогу треба зробити при ушкодженнях шкіри?

6) … який засіб допомагає при ранках?

Під час уроку або наприкінці уроку ви напишіть те, що нового ви дізналися на цю тему.

Комунікативні:

в рамках спільної навчальної діяльності слухають інших; висловлюють свою точку зору, вступають у бесіду на уроці.

Особистісні:

виявляють інтерес до вивчення теми.

Регулятивні:

про визначають і формулюють тему, мета уроку за допомогою вчителя.

ІІ. ОС-МИС-ЛІ-ННЯ

Організувати пізнавальну діяльність у формі бесіди

Вчитель створює проблемну ситуацію. Тим самим залучає дітей у розмову, до формулювання та обговорення нової теми

Діти вступають у бесіду, намагаються формулювати тему уроку.

Хіба шкіра людини може бути надійним захистом організму? Птах захищають щільне пір'я, тіло тварин покрито густою шерстю, рибу захищає луска. Твердий панцир черепахи – ось надійний захист! А в людини нічого такого немає. Як шкіра може його захистити? Що ви про це думаєте? Висловіть свої пропозиції (усно), а наприкінці уроку зробите висновок про те, чи правильними вони були.

Комунікативні:

в рамках навчальної діяльності слухають інших, роблять висновок на даному етапі.

Регулятивні:

працюють за запропонованим планом, використовуючи таблицю.

Пізнавальні:

знайомляться з поняттям шкіра, як орган захисту від ушкоджень і зовнішніх впливів,

Особистісні:

виявляють інтерес до способів вирішення нової приватної задачі.

Організувати практичну роботу «Досліджуємо нашу шкіру»

Вчитель організовує практичну роботу по парах (або по групах). Роздає скла і лупи для роботи.

Прагне, щоб кожен учасник практичної роботи був зайнятий.

Діти починають роботу за групами. Наглядають, експериментують, аналізують, працюють з підручником, роблять висновки і заносять відповіді в таблицю.

Дослідження через гру «Чарівний мішечок»

1) - Візьміть лупу. Лупа - це прилад, головною частиною якої є збільшувальне скло.

Розгляньте свою шкіру на руці. Що бачите?

Ми бачимо маленькі отвори. Ці отвори називаються по-рамі.

Яка поверхня? (Не-рівна, видно пори, во-лоскі)

Волоски покривають всю нашу шкіру. Навіщо вони людині?

- Волоскина шкірі захищають шкіру від одягу. Якби їх не було, одяг прав би жир, що виділяється шкірою, і шкіра б пересихала.

Що нагадує? (Сітку)

. - Поторкайте шкіру, потягніть її, поворухніть пальцями.

Що ви можете сказати про шкіру? (м'яка, не заважає руху пальців рук, легко розтягується та не рветься)

3) - Розгляньте кровоносну судину під шкірою. Який висновок можна зробити? (Шкіра тонка)

4) - Проведіть пальцем по лобі. Прикладіть палець до скла. Що лишилося на склі? (Пляма жиру, значить шкіра виділяє жир)

Хто здогадався, навіщо шкірі жир?

Жир змащує шкіру, не дає їй пересихати, робить її м'якою.

5) – Коли дуже жарко, у нас з'являється піт, а який він на смак. Що виділяється з організму з потом? (Сіль)

Властивості шкіри:

Пружна.

Еластична.

. Не пропускає вологу.

. Оновлюється. (Старий шар відлущується)

. Розтягується (Стисніть в кулак, розтисніть. Стягнулась, розтягнулася - не заважає руху).

. Малюнок на кончиках пальців - індивідуальний.

Пізнавальні: знайомляться зі властивостями шкіри, вчаться використовувати на практиці отримані знання.

Комунікативні : домовляються з партнером, знаходять спільну мову, слухають один одного, довіряти партнеру.

Регулятивні: розуміють навчальну задачу і прагнуть її виконати; оцінюють свою роботу за заданими критеріями.

Особистісні: виявляють інтерес у практичній роботі, отримують задоволення від роботи в парі або групі (практична робота)

Познайомити з складом і функціями шкіри.

Вчитель організовує бесіду за повідомленнями учнів.

Виступають із спілкуваннями, супроводжуючи виступ презентацією,

Вислухавши виступ однокласників, учні роблять висновки. Заповнюють клас-стер.

А тепер познайомимося зі складом і функціями шкіри.

1. Захисна функція

Шкіра рівномірно покриває ваше тіло, але це не просто оболонка нашого тіла, а складний орган з певною будовою, з багатьма функціями. Шкіра складається з трьох шарів. Перший шар – верхня зовнішня оболонка. Він виконує захисну функцію. Шкіра захищає організм від шкідливих мікробів, від ушкоджень внутрішніх органів.

Досвід: чисто вимитий палець змочували бульйоном, в якому знаходилося 30 000 000 мікробів. Через 2 години з усіх бактерій вціліло лише 7 000. Всі інші бактерії загинули.

Досвід: взяли розчин з мікробами і намазали одночасно їм чисто вимитий палець і брудний. На чистому пальці від дотику до шкіри всі мікроби загинули через 20 хвилин, на брудному число їх сильно збільшилося.

2. Видільна функція

Другий шар – сама шкіра. У ній знаходяться спеціальні сальні залози, які змащують шкіру і волосся. Сальні залізи виділяють жир. Через пори, що знаходяться на шкірі, організм дихає, виділяючи гази і поглинаючи повітря. Через пори виділяється піт. Піт схожий на крапельки води. Піт ви-ступає завжди, тільки ми помічаємо його, коли потови-ділення йде сильно, особливо в сильну спеку. Це не випадково. У спеку організм людини сильно перегрівається і вимагає охолодження. Таким чином, наш організм охолоджується сам, у будь-який час, випаровуючи вологу через пори шкіри. Пори можуть розширюватися і звужуватися - в спеку вони розширюються, і поту виступає більше - охолодження йде інтенсивніше. На холоді пори звужуються, і піт майже не виступає — інакше організм переохолоджується. На шкірі розкидане 3 000 000 потових заліз. Через ці залозки виступає на поверхню шкіри піт (1 добу - 1 л поту, при фізичній праці 8 літрів.) Піт складається 98% - вода, 2% - солі. За тиждень виступає 200 г сала: робить нашу шкіру еластичною, змащує наше волосся. Але до жиру пристає багато бруду. Третій шар – підшкірний жир. Він захищає шкіру від забитих місць і зберігає тепло.

3.Чуттєва функція

Шкірою ми відчуваємо тепло, холод, біль, тиск. На ділянці шкіри величиною з монету знаходяться 35 нервових закінчень. Шкіра - орган відчуття.

Досвід: вибирають 1 учня, зав'язують очі і дають поторкати предмети, а дитина повинна вгадати, що це за предмет.

4.Теплорегулятор (регулює тепло організму)

Коли на вулиці холодно кровоносні судини шкіри звужуються - шкіра бліднеє (тепло в організмі), спека - судини розширюються, віддають зайве тепло - шкіра червоніє. Підшкірний жир оберігає від переохолодження, а піт у спеку випаровується і охолоджує тіло. Сама висока температуратіла на шиї і на підборідді 34 градуси, t тіла 33 градуси, на кінчиках пальців рук 29 градусів, ніг-24,4 градуса. Людина завжди віддає тепла за добу стільки - скільки можна закип'ятити 33 літри крижаної води.

Якими функціями має шкіра? Заповнення кластера.

Пізнавальні: знайомляться зі складом і функціями шкіри, вчаться використовувати на практиці отримані знання.

Комунікативні

Особистісні:

роблять висновки, спираючись на прийом "Кластер"

Фізмі-нутка

Організувати відпочинок дітей

Вчитель організовує відпочинок учнів.

Діти роблять фізичні вправи, повторюючи за вчителем

Світить сонечко, пригріває нас - погладжування руками по спині сусіда

Повіяв вітерець - дотичні рухи пальцями рук по спині сусіда

Закапав дощ - легке стукання пальцями рук

Пішов град - сильне посту-кивання

З'явився бруд - місимо бруд, тобто. масажуємо спину

Дощ закінчився. Виглянуло сонечко.

Особистісні:

Виявляють інтерес до фізичних вправ, отримують задоволення від вправ

ІІ. Осмислення (продовження)

Ознайомити з правилами гігієни шкірних покровів

Організує бесіду за прочитаним.

Читають текст підручника (с.130-131)

Діти перераховують засоби догляду за шкірою,

додають свої відповіді.

- Народ давно помітив шкоду і небезпеку для здоров'я за-бруднення шкіри. В описах великих битв минулого століття відзначалося, що солдати перед боєм милися, одягали чисту білизну. Цей звичай був розумним. На чистій шкірі загоєння ран відбувається швидше. Про інші правила гігієни шкіри вам нагадає підручник (с.130-131).

Які ще засоби догляду за шкірою ви знаєте? Якими засобами догляду за шкірою користуєтеся ви?

Пізнавальні: знайомляться з правилами гігієни шкірних покривів, думають, формулюють думки, беруть приклад зі свого життєвого досвіду

Комунікативні : висловлюють свою точку зору, слухають інших.

Навчити надавати першу допомогу при ушкодженні шкіри

Створює проблемні ситуації.

Самостійне читання тексту підручника

(С.132) з використання прийому «Інсерт».

За запропонованими предметами визначають вид ушкодження шкіри.

- На жаль, наша шкіра не настільки міцна як нам здається. Ми можемо порізатися, вдаритися, обпектися, обморозитися. Через ранки в організм можуть потрапити мікроби. Тому дуже важливо вміти надати собі першу допомогу.

На столі предмети надання першої допомоги при ушкодженнях шкіри. Вам необхідно визначити, які предмети необхідні вам при тому чи іншому пошкодженні (діти отримують картки та вибирають потрібні предмети)

Бінт, зеленка, йод, ватяні палички - ранка

Мокра ганчірка, грілка з холодною водою - забій

Холодна вода - опік

Рукавиці, хустка - обмороження

Пізнавальні:

вчаться надавати першу допомогу при обмороженні, опіках, ранках і забитих місцях.

Комунікативні:

слухають інших, висловлюють свою точку зору, оформляють свої думки в усній формі.

ІІІ. РЕФ-ЛЕК-СІЯ

Організувати рефлексію і самооцінку учнями власної навчальної діяльності

Вчитель за допомогою навідних питань підводить до висновку уроку.

Учні роблять висновки про свою роботу, заповнюючи 3 стовпчик у таблиці «Знаю - Хочу дізнатися - Дізнався».

Зразкові відповіді дітей:

Шкіра захищає внутрішні частини тіла людини від ушкодження, від спеки і холоду, від хвороботворних бактерій.

За шкірою необхідно доглядати: утримувати її в чистоті, а якщо шкіра пересихає, змащувати її кремом.

При невеликих ушкодженнях шкіри потрібно відразу виявити постраждав першу допомогу.

Складають син-квейн.

– Яке «відкриття» на уроці ви сьогодні зробили? (Шкіра - надійна захисторганізму. Вона рівномірно покриває все тіло, але це не просто оболонка нашого тіла, а складний орган з багатьма функціями.

- Яке значення для здоров'я має шкіра?(Вона захищає організм від забитих місць, подряпин, ран, бруду, мікробів, перегріву сонячними променями.)

Робота у групах

Тестування

А зараз, перевіримо, як ви засвоїли нову тему. Проведемо тестпотрібно вибрати тільки одну відповідь і записати на листок букву.

1. Завдяки чому шкіра завжди м'яка?

Ж) потовим залозам; т) пором; м) сальних залоз.

2. Із скількох шарів складається шкіра?

А) П'ять; о) три; г) дві.

3. Піт виділяється, коли людині…

З) холодно; і) просто так; л) жарко.

4. Шкіру треба мити.

о) у міру необхідності;

Р) вранці та ввечері;

е) можна і не мити.

5. Чи можна назвати шкіру органом дихання?

а) немає; д) так; г) не знаю.

6. Шкіра – це …

ц) зовнішній покрив людини;

Б) внутрішній орган;

В) це обгортка людини

7. Чи може людина обійтися без шкіри?

Н) звісно;

Ы) ні;

Ю) можливо.

Подивіться на літери, які ви виписали, яке слово можна скласти? («М юнаки».)

У кого вийшло слово «молодці», – впорався з тестом, у кого не вийшло – не біда. Давайте поплескаємо собі, адже ви працювали дуже добре.

Вчитель оцінює роботу груп, роздаючи їм буклети потрібного кольору, хлопці оцінюють свою роботу у своїх таблицях, а консультанти ставлять підсумкову за весь урок.

Особистісні:

роблять висновки, спираючись на прийом «Син-квейн», приходять до розуміння того, що дізналися нового на цьому уроці, на тлі якого підвищується сама оцінка учня

Регулятивні:

оцінюють свою роботу по таблиці «З-Х-У»

Комунікативні:

Вміють слухати інших і самостійно висловлюються про пройдений матеріал

Пояснення до-машнього завдання

Формулювати домашнє завдання, пояснити

Вчитель пояснює домашнє завдання учням, дає право вибору того чи іншого домашнього завдання.

Учні вибирають завдання, яке вони хотіли б виконати. Записують домашнє завдання в щоденниках, запитують, якщо щось незрозуміло.

Домашнє завдання:

з будь-якої енциклопедії знайдіть нову інформацію про шкіру і зробіть презентацію перед класом (тобто міні-повідомлення про шкіру) або кросворд на тему: „Шкіра“

Регулятивні:

Самостійно вибирають завдання, записують домашнє завдання в щоденниках

Використана література :

УМК «Школа Росії»

. Максимова Т.М. Поурочні розробки за курсом «Навколишній світ». 3 клас. – М.: ВАКО, 2016. – 336с. - (У допомогу шкільному вчителю).

. Плєшаков А.А. Навколишній світ. 3 клас. Навч. для загальноосвіт. організацій із дод. на електрон. носії. О 2 год. Ч. 1./А.А.Плешаков. - 3-тє вид. – К.: Просвітництво, 2016. – 175с.: іл. - (Школа Росії).

Додаткова література:

. Велика ілюстрована енциклопедія ерудиту./Д.Холланд та інших. - М: Махаон, 2007.

. Молодий дослідник. Археологія. еволюція. Людина. / Е.П.Мікоян та ін - М: Росмен, 1995.

Додаток 1.

Прийом «Вірні та невірні твердження» передбачає низку тверджень з певної теми. Учні вибирають «вірні» твердження, покладаючись на власний досвідчи інтуїцію.

Додаток 2.

Таблиця «З-Х-У» («Знаю – Хочу знати – Дізнався»)

Один із способів графічної організації та логіко-смислового структурування матеріалу. Форма зручна, так як передбачає комплексний підхід до змісту теми.

1 крок: До знайомства з текстом учні самостійно чи групі заповнюють перший і другий стовпчики «Знаю», «Хочу дізнатися».

2 крок: Під час знайомства з текстом або ж у процесі обговорення прочитаного, учні заповнюють графу «Уз-нали».

3 крок: Підбиття підсумків, зіставлення змісту граф.

Додатково можна запропонувати дітям ще 2 графи – «джерела інформації», «що залишилося не розкрито».

ЗНАЮ

ХОЧУ ЗНАТИ

ДІЗНАВСЯ

Питання до гри:

1) … яке призначення має шкіра?

2) … що виділяє шкіра?

3) …що таке пори?

4) …які засоби є для догляду за шкірою?

5) … яку першу допомогу потрібно зробити при ушкодженнях шкіри?

6) … який засіб допомагає при ранках?

Додаток 3.

Перша допомога при ОПІКУ :

Відразу ж полів обпалене місце великою кількістю холодної води.

Перша допомога при забиття : Приклади до забитого місця щось холодне, наприклад ганчірочку, змочену холодною водою, або грілку з холодною водою.

Ранка. Перша допомога : Промийте ранку чистою водою. Змасти шкіру навколо ранки йодом або зеленкою (ці рідини вбивають бактерії). Потім перев'яжи ранку чистим бинтом або приклей шматок бинта пластиром.

Перша допомога при обмороженні : Обморожені місця шкіри різко бліднуть. Ці місця розтирають сухою рукавичкою або просто рукою доти, поки шкірі не по-рожевеє. Розтирати треба круговими рухами. Не можна розтирати шкіру снігом, щоб не подряпати

Додаток 4.

Зразковий аналіз уроку.

Програма «Школа Росії», предмет «Навколишній світ», автор УМК – А.А. Плешаков, клас -3, тип уроку – вивчення нового, тема «Надійний захист організму».

Підготовка вчителя до уроку: конспект, оформлення дошки, дидактичні картки, інструменти для практичної роботи, презентація.

Ціль:формування у учнів знань про значення шкіри людини, її властивості, освоєння прийомів надання першої допомоги при невеликих ушкодженнях шкіри, розвиток логічного мислення.

Заплановані результати : використовувати знання про будову та життєдіяльність організму людини для збереження та зміцнення свого організму, надавати першу допомогу при невеликих ушкодженнях шкіри, отримувати необхідну інформацію, з достатньою повнотою та точністю висловлювати свої думки відповідно до завдань та умов комунікації.

УУД: виділення необхідної інформації; встановлення причинно-наслідкових зв'язків; вміння з достатньою повнотою та точністю висловлювати свої думки відповідно до завдань та умов комунікації.

На уроці використані різні технології: здоров'язберігаюча, ІКТ, групова, системно-діяльнісний підхід. Методи та прийоми навчання (частково-пошуковий чи проблемний, дослідницький, метод проектів, ілюстративно-пояснювальний) відповідають завданням уроку.

Перший етап уроку – мотивація навчальної діяльності учнів. При актуалізації засвоєння знань завдання відповідають змістовній установці уроку. На етапі -самовизначення діяльності, через проблемне питання учнями сформульовані тема та завдання уроку. Робота на тему уроку будується як у спільному відкритті нових знань через дослідницьку роботу (порівняння, виділення головного, класифікація) так і через самостійну роботу учнів, як один з основних видів діяльності (при перевірці домашнього завдання, при підготовці до засвоєння нових знань, при закріпленні нового матеріалу). Форми організації самостійної роботи: індивідуальна, парна, групова. Фронтальна розмова завершує кожен етап уроку висновком, формулюванням основних понять, включенням нового знання до системи знань. На уроці формується навичка самоконтролю та самооцінки. Види перевірок: самоконтроль та взаємоконтроль через зворотний зв'язок. Після перевірки роботи – аналіз типових помилок. За самооцінкою учнів слідує оцінка вчителя, рефлексія діяльності. Структура уроку відповідає вимогам ФГОС, поставлені завдання досягнуто.

Привіт дорогі читачі! Як захистити шкіру, що для цього треба робити. Насправді, це в наших силах. Головне знати, як це робити правильно. Способів основного захисту шкіри не так багато.

Головне вони легко доступні і використовувати їх можна в домашніх умовах не напружуючись. Ми повинні пам'ятати, що це для нас самих, для краси та здоров'я. Зі статті ви дізнаєтеся багато цікавого про шкіру людини.

Як її захистити, що для цього треба робити? Дізнаєтеся як уповільнити в'янення шкіри. Як її доглядати правильно. Як подолає вікові зміни на шкірі.

Виявляється шкіра людини ні в анатомічному, ні в функціональному відношенні ще не до розвитку на момент народження людини. Тільки до двох трьох місяців життя дитини остаточно досягають повного розвитку потові та сальні залози.

До чотирнадцяти шістнадцяти років відбувається статеве дозрівання та розвиваються підліткові ознаки. Збільшуються секреції потових та сальних залоз. У цей час починає на шкірі з'являтися волосся під пахвами, в області лобка, ростуть вуса і борода. Закінчується процес до двадцяти п'яти років.

Вікові зміни шкіри

На старості починається повільне розростання еластичних волокон на відкритих ділянках тіла. З'являються ділянки на шкірі, де вона атрофується, особливо багато з'являється епідермісу.

Вікові зміни шкіри у кожного індивідуальні. Все залежить від самої шкіри людини. На вигляд можна визначити вік людини. Шкіра стає млявою та зморшкуватою, починають відвисати щоки, змінюється колір обличчя, мішки під очима. Все це вікові змінишкіри та її старіння. Але це може бути і через поганий догляд за нею.

Причини змін шкіри людини

Згодом наш організм починає старіти і шкіра насамперед. Особливо відкриті місця, на які діють зовнішні чинники. Головну роль грають шкідливі звички. Думаю, ви теж з цим погодитеся.

І так які це звички:

  • звичка кривлятися
  • звичка морщити лоб
  • звичка піднімати брови
  • звичка мружиться на сонці

Ці фактори теж погано позначаються на шкірі обличчя та шиї. Ще неправильне становище голови під час сну. Про це на жаль не всі знають, а веде це до розвитку другого підборіддя – коли ваша голова займає високе становище під час сну.

На жаль, перші причини змін шкіри людини ми провокуємо самі. Якщо ви усунете всі ці причини та недоліки, ви знатимете як правильно доглядати за шкірою. Як уповільнити її в'янення читайте нижче.

Як уповільнити в'янення шкіри

Якими можуть бути ці кошти:

  • різні примочки
  • розтирання
  • запобігання несприятливим зовнішнім впливам шкіри обличчя та шиї

Як правильно доглядати за шкірою

Від чого залежить краса? Насамперед від здоров'я. Правильний спосіб життя, дотримання всіх норм гігієни. Такий догляд за шкірою зміцнює здоров'я людини, а отже, дає і красу. Як правильно доглядати шкіру є багато способів.

Підтримка у чистоті, основна умова її здоров'я. Ванна є найкращим косметичним засобом. При вмиванні ви видаляєте бруд, відмерлі клітини та мікроорганізми.

Що досить зробити вранці для шкіри:

Достатньо обполоснути тіло під душем із температурою води не більше тридцяти восьми градусів. Для миття використовуйте рукавичку або губку. Після прийняття теплої ванни або душу, промийте тіло холодною водою і для обтирання візьміть жорсткий рушник.

Чим корисне щоденне прийняття ванни:

Прийняття ванни особливо вечорами не тільки освіжає та зніме втому, а й знімає біль у м'язах та суглобах. При правильному догляді за шкірою та ретельному догляді за тілом ви захистите себе від багатьох захворювань. Це сповільнить старіння, збереже красу та впевненість у собі.

Правда не складно на довгий час зберегти свою шкіру молодою та красивою, а також захистити своє здоров'я від хвороб? Якщо ви знаєте інші способи правильного догляду за шкірою людини, поділіться ними у коментарях. Читачі будуть вам вдячні.

Залишіть будь ласка свій відгук, якщо стаття сподобалася. Ваша думка дуже важлива. Це допоможе писати статті більш цікавими та корисними. Буду нескінченно вдячна, якщо Ви поділитеся інформацією з друзями та натиснете на кнопочки соціальних мереж.

Будьте здорові та щасливі.

Відео – Тіло людини Шкіра

Що таке шкіра? Це природний бар'єр, який розташовується між зовнішньою і шкірою людини виконує ряд дуже важливих функцій і завдань і забезпечує безперебійну роботу всього людського організму. У цій статті ми дізнаємося, яке значення шкіри людини, для чого вона необхідна, яким захворюванням може наражатися.

Функції шкіри

  • Терморегуляція- це дуже важливий процес, який повинен регулювати температуру тіла людини та підтримувати її постійним, незалежно від умов навколишнього середовища. Понад 80% теплообміну відбувається саме через шкіру.
  • Рецепторна. Рецептори - це органи чи клітини, які здатні переводити зовнішній вплив на нервові імпульси і передавати сигнали цього на нашу нервову систему. Тут розташовуються болючі, тактильні рецептори. Ті, які реагують на холод та тепло. На 1 квадратному сантиметрі розташовується близько 6 млн. клітин, і з них буде 5 тис. рецепторів, які відповідають за сприйняття тих чи інших зовнішніх сигналів.
  • Захисна- дуже важлива функція, оскільки саме шкіра людини, значення якої розкривається у статті, є своєрідним бар'єром проникнення різних інфекцій через поверхню тіла. Тому, якщо на шкірі є якісь пошкодження, їх обов'язково необхідно обробляти, щоб не допустити проникнення шкідливих речовин до організму людини. Крім того, на поверхню шкіри виділяється піт, що має кислу реакцію і вбиває більшість бактерій.
  • Дихальна. Завдяки шкірі в організмі людини відбувається газообмін. Вчені досі сперечаються про рівень важливості газообміну для шкіри людини. Але достеменно відомо, що через шкіру ми отримуємо велику кількість кисню.
  • Видільна. Разом із згодом через шкіру виділяються всі ті компоненти, які потрібно виводити з організму для його правильної роботи.
  • Обмінна. Регуляція водно-сольового та температурного балансу. Все це відбувається завдяки обміну речовин із навколишнім середовищем. В результаті здійснюється регулювання багатьох процесів, що відбуваються в організмі людини.
  • Синтетична. Суть цієї функції у тому, що у шкірі людини синтезується спеціальний пігмент меланін, що дозволяє нейтралізувати вплив ультрафіолету. Меланін є добрим антиоксидантом. Крім цього, з його допомогою організм людини отримує вітамін D, який захищає його від бактеріальних інфекцій і досі вважається одним з кращих засобівборотьби з таким захворюванням, як туберкульоз. Цей вітамін викликає утворення захисних пептидів в організмі, які активізують імунну систему, та знищує паличку Коха.
  • Депонування крові.У кровоносних судинах шкіри може затримуватися близько 1 літра крові, яка є своєрідною необхідною у разі виникнення ран.
  • Самоочищення. Шкіра постійно втрачає свої клітини через контакт з навколишнім середовищем, але завдяки регенерації ми цього практично не помічаємо.

Усі ці функції чудово показують, яке значення має шкіра людини.

Будова шкіри

Відповідаючи питанням, що таке шкіра, необхідно докладніше зупинитися її складається з трьох шарів. Зовнішній шар називається епідермісом. Саме він постійно контактує із навколишнім середовищем. Другий шар - це власне шкіра, або дерма, або її ще називають дерміс. І найглибший шар – це підшкірна жирова клітковина, яка в окремих людей може досягати товщини кількох сантиметрів. Розглянемо всі ці три шари докладніше.

Епідерміс

Дерма

Дерма складається із сполучної тканини. Основною її складовою є колагенові та еластичні волокна. Саме вони надають шкірі еластичність. Завдяки цій властивості ми можемо безболісно рухати кінцівками, розтягуючи у своїй шкірний покрив. Крім того, в дермі містяться рецептори, завдяки яким ми відчуваємо дотик, біль, холод та тепло. Тут же розташовані потові та сальні, які виділять речовини з організму людини в навколишнє середовище. І, нарешті, у дермі знаходяться волосяні фолікули та невелика кількість м'язів, які на них впливають.

Зупинимося докладніше на залозах та фолікулах. Залізи поділяються на сальні та потові. Сальні залози виділять спеціальний секрет, який називається шкірним сало, яке перешкоджає проникненню води в організм людини, а також втраті вологи з організму. У людини протягом доби виділятиметься близько 20 г сального секрету. Потові залози мають вигляд закручених трубочок з вивідною протокою. Залежно від статури, інтенсивності фізичних навантаженьу людини може щодобово виділятися близько півлітра поту. Пот грає найважливішу роль водно-сольовому балансі, контролюючи гомеостаз як сталість внутрішнього середовища, і теплорегуляції людського організму, оскільки, випаровуючись із поверхні тіла, він охолоджує його.

Волосяні фолікули розташовані в глибині дерми та лежать в основі росту волосся. До них підходять кровоносні судини, які приносять кисень і необхідні поживні речовини та нерви.

Підшкірна жирова клітковина

Це найглибший шар, що складається в основному з жирової тканини та жирових клітин. Цей жир виконує цілий ряд корисних функцій. По-перше, це місце збереження енергії та жиророзчинних вітамінів, завдяки чому людський організм якийсь час може обходитися без їжі. По-друге, жирова тканина – відмінний теплоізоляційний матеріал, який захищає організм від переохолодження. По-третє, цей шар шкіри у певній захищає людину від травм та переломів.

Ми докладно відповіли на запитання, що таке шкіра. Тепер звернемося до хвороб, яким можуть бути піддані шкірні покриви, а також до способів лікування.

Захворювання та лікування шкіри

Що таке шкіра? Це насамперед орган. І тому, як будь-який інший орган людини, він може захворіти. Які основні проблеми пов'язані зі шкірою людини?

Кропивниця

Пухирі на шкірі, почервоніння, свербіж - з подібними проблемами хоча б раз у житті стикався практично кожен з нас, а деякі страждають на це постійно. Кропивницю, а саме так називається ця недуга, може викликати безліч причин. Це і неправильне харчування, і контакт із синтетичними матеріалами, і, звичайно, алергія. Кропивницю легко відрізнити від інших проблем зі шкірою. Для неї характерні пухирі та свербіж. Крім того, кропив'янка досить швидко проходить (якщо не йдеться про хронічне захворювання). Пухирі тримаються на шкірі не більше доби. При кропив'янці зазвичай призначають різні антигістамінні препарати.

Грибкові захворювання. Рубромікоз

Незважаючи на велику профілактичну лікувальну роботу, грибкові захворювання досі мають широке поширення. Найчастіше зустрічається рубромікоз. Він вражає шкіру стоп та міжпальцеві складки. При цьому захворюванні з'являється борошноподібне лущення та тріщини. За відсутності своєчасного лікування захворювання зі стоп може поширитись далі по всій поверхні шкіри. При рубромікоз призначають протигрибкові мазі та кератолітичні препарати.

Епідермофітія

Найбільш поширена міжпальцева форма захворювання. З'являються тріщини, розпушення, ерозії, що мокнуть. Найчастіше цією недугою страждають спортсмени та працівники гарячих цехів. При своєчасному зверненні до лікаря хворобу легко вилікувати звичайними протигрибковими препаратами.

Мікроспорія

Ще одне захворювання і волосистої шкіри голови, на яке дуже часто страждають діти. Справа в тому, що переносниками цієї хвороби є тварини. На шкірі з'являються округлі осередки з чіткими контурами. Можлива поява пустул та лущення. При поширенні хвороби на волосисту частину голови можливе обламування волосся 4-6 мм від поверхні шкіри. При виявленні подібних осередків захворювання необхідно звернутися до лікаря. Як правило, дерматолог призначає протигрибкові мазі, а при запущеному захворюванні – засоби, склад яких входить гормональний компонент.

Шкіра, фото всіх її складових представлені у статті, страждає від багатьох впливів та захворювань. Ми перерахували лише основні з них.